Cyberbezpieczeństwo
Dzięki nim Korea Północna finansuje zbrojenia. USA oferują grubą nagrodę
Korea Północna pozyskuje środki na rozwój programu zbrojeniowego na różne sposoby. To nie tylko cyberataki. Reżim wysyła w świat obywateli, którzy mają służyć władzy. Amerykanie płacą grube pieniądze za informacje na ich temat.
Władze federalne USA oferują nagrodę w wysokości do 5 mln dol. za informacje na temat osób oskarżonych o oszukanie amerykańskich firm na łączną kwotę blisko 7 mln.
Mowa o osobach wspierających Koreę Północną. Zarzuca im się pranie pieniędzy, eksport towarów luksusowych do Pjongjangu, nielegalną działalnością w sieci oraz na rzecz rozprzestrzeniania się broni masowego rażenia (BMR).
Czytaj też
Taktyka Korei Północnej
Jak wskazuje Departament Stanu USA, reżim wysyła za granicę obywateli, których zadaniem jest zrekrutowanie się do zagranicznych firm i agencji, a następnie generowanie funduszy lub innych zasobów dla Korei Północnej.
Pracownicy z branży informatycznej
W oficjalnym komunikacie czytamy, że obecnie władze federalne poszukują informacji na temat pracowników z branży informatycznej, posługujących się pseudonimami Jiho Han, Chunji Jin oraz Haoran Xu, a także ich menadżera Zhonghua.
Podkreślono, że zatrudnili się w amerykańskich firmach, używając fałszywych tożsamości. Sprawcy mieli podszywać się pod 60 obywateli Stanów Zjednoczonych i wykonywać obowiązki w formie zdalnej.
Czytaj też
Pomoc obywatelki USA
„Nielegalny program wygenerował dla reżimu minimum 6,8 mln dol.” – podaje Departament Stanu USA.
W okresie 3 lat (październik 2020 – październik 2023) obywatelka Stanów Zjednoczonych Christina Chapman pomagała Hanowi, Jinowi i Xu w uzyskaniu zatrudnienia jako programiści. Sprawcy chcieli również znaleźć pracę w dwóch agencjach rządowych, jednak nieskutecznie.
Powiązania ze zbrojeniówką
„Wskazane osoby są powiązane z Departamentem Przemysł Zbrojeniowego Korei Północnej, który jest odpowiedzialny za rozwój rakiet balistycznych tego kraju, produkcję broni oraz programy badawczo rozwojowe” – wyjaśnia amerykański Departament Stanu.
Jak dodaje, Chapman pomagał północnokoreańskim pracownikom IT w m.in. tworzeniu fałszywych tożsamości oraz zdalnym łączeniu z sieciami amerykańskich firm. Był także zaangażowany w pranie dochodów generowanych przez sprawców.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany