Cyberbezpieczeństwo
Oszustwo „na rekrutera”. Korea Północna stale atakuje
Korea Północna to kraj, który z pozoru nie powinien stanowić żadnego zagrożenia w cyberprzestrzeni. Niestety, reżim Kim Dzong Una stale pokazuje, że potrafi dokonywać skomplikowanych ataków.
Za kampanię odpowiedzialna jest grupa Lazarus, która znana jest m.in. z ataków na Sony Pictures czy Bank Bangladeszu. Przypisuje się jej również WannaCry, jeden z największych cyberataków na świecie. Koreańczycy z północy wykorzystali fałszywe rekrutacje i podatności w Windowsie do infekowania urządzeń złośliwym oprogramowaniem.
Czytaj też
Przebieg cyberataku
Pierwszym krokiem cyberprzestępców było prowadzenie fałszywych rekrutacji. Z potencjalnymi ofiarami kontaktowano się m.in. za pomocą LinkedIn i WhatsApp.
„Rekruterzy” wysyłali do określonych osób pliki ISO, które miały być jednym z zadań dla kandydatów. Cyberprzestępcy zapewne wiedzieli, że w Windowsach 10 i 11 do automatycznego zamontowania ISO wystarczą dwa kliknięcia.
Następnie ofiary cyberataku otwierały plik AmazonVNC.exe. W konsekwencji urządzenia pobierały złośliwy shellcode z serwera C2 (ang. Command-and-Control), co finalnie skutkowało uruchomieniem RAT (ang. Remote Access Trojan), czyli trojana dającego zdalny dostęp.
Proces ataku bardzo szczegółowo został opisany na blogu Avast.
Wykorzystane podatności i metody ataku
Lazarus podczas tego ataku wykorzystał lukę bezpieczeństwa w Windowsach (CVE-2024-21338, CVSS Score: 7.8), która pozwalała cyberprzestępcom na podniesienie swoich uprawnień do poziomu SYSTEM.
Niestety fałszywa rekrutacja jako sposób na pierwszy kontakt z potencjalną ofiarą ataku to nie jest nowy scenariusz. Na łamach naszego portalu informowaliśmy o oszustwie, które polegało na podszywaniu się pod menadżera HR z Comarchu.
Czytaj też
Rekomendacje. Co robić?
Przede wszystkim nie należy uruchamiać nieznanych plików, które wydaje się nam podejrzane. Oczywiście, to co jest podejrzane nie jest jednoznaczne, lecz nigdy nie należy wchodzić w interakcje z niezaufanymi plikami wykonywalnymi czy obrazami ISO.
Należy również pamiętać o regularnych aktualizacjach, ponieważ to właśnie one łatają luki w oprogramowaniu.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany