Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Cyberstalking się nasila. Jak walczyć z tym zjawiskiem?

Cyberstalking to duży problem
Cyberstalking ta forma nękania wykorzystująca komunikację elektroniczną.
Autor. @rawpixel.com / Freepik

Do 2025 r. około 23,1 proc. osób w USA może doświadczyć cyberstalkingu – donosi VPNRanks. Dlaczego zwiększa się skala tego zjawiska i jak można z nim walczyć?

Ekspertki VPNRanks - Hira Ehtesham oraz Midhat Tilawat przeanalizowały trzy różne badania przeprowadzone na mieszkańcach Stanów Zjednoczonych. Na tej podstawie powstał raport, w którym jego autorki przewidują, że do 2025 roku 8,5 miliona osób może doświadczyć cyberstalkingu, a 3 na 10 użytkowników Internetu w USA będzie dotkniętych tym problemem.

„To niesamowicie niepokojące, zwłaszcza że cyberstalking może mieć miejsce z dowolnej odległości, w przeciwieństwie do tradycyjnego stalkingu, który wymaga fizycznej bliskości” – oceniają ekspertki VPNRanks.

Czytaj też

Reklama

Na czym polega cyberstalking?

Cyberstalking (stalking technologiczny) ta forma nękania wykorzystująca komunikację elektroniczną. Można do niej zaliczyć np. ciągłe pisanie do kogoś przez komunikatory internetowe, dzwonienie i pisanie SMS-ów czy nieustające komentowanie zdjęć w mediach społecznościowych.

Typowe metody obejmują uporczywy i niechciany kontakt za pośrednictwem poczty e-mail i mediów społecznościowych, włamywanie się na konta osobiste w celu kradzieży lub manipulowania informacjami oraz korzystanie z GPS i oprogramowania szpiegującego w celu monitorowania ruchów ofiary.
Raport VPNRanks

Przewiduje się, że do 2025 r. wiadomości tekstowe, e-mail lub telefon prawdopodobnie pozostaną najczęstszą metodą cyberstalkingu, stanowiąc 63,46 proc. przypadków. Wynika to z ich dostępności i powszechnego stosowania.

Czytaj też

Reklama

Sprawcy i ofiary cyberstalkingu

Z raportu wynika, że około 80 proc. wszystkich ofiar stalkingu doświadczyło cyberstalkingu, podczas gdy 67 proc. doświadczyło tradycyjnego stalkingu. Wiele osób miało do czynienia z obiema formami.

67 proc. ofiar stalkingu znało swojego prześladowcę, a często był to obecny lub były partner. Ofiarami częściej padają kobiety (8,2 miliona w USA, w ciągu całego życia) niż mężczyźni (2 mln).

Według badania Cyber Harvard, cytowanego w raporcie, kobiety są znacznie bardziej narażone na bycie ofiarami stalkingu niż mężczyźni – prawie 4 na 5 ofiar stalkingu to kobiety. Również dwa razy częściej niż mężczyźni padają ofiarą prześladowania przez nieznajomych i osiem razy częściej - prześladowania przez bliskich.

VPNRanks przewiduje, że do 2025 roku około 1,25 proc. wszystkich kobiet i 0,5 proc. wszystkich mężczyzn w USA może doświadczyć cyberstalkingu.

Czytaj też

Reklama

Przyczyny nasilenia cyberstalkingu

VPNRanks przestrzega przed dzieleniem się danymi osobowymi w internecie, co często umożliwia sprawcom cyberstalking. Przyczyną nasilenia się tego zjawiska są także coraz bardziej zaawansowane technologie hakerskie oraz niedostateczna świadomość społeczna tego zagrożenia.

Ekspertki, które stoją za raportem, zwracają uwagę, że część osób nigdy nie zgłasza cyberstalkingu, co sprawia, że tak naprawdę nie znamy skali problemu, ale z pewnością jest ona większa niż statystyki. Według VPNRanks przypadki zgłaszane do 2025 roku mogą stanowić zaledwie 10 proc. wszystkich incydentów.

Czytaj też

Jak rozwiązać problem cyberstalkingu?

Autorki raportu wskazują, że rząd powinien udoskonalić działania w trzech obszarach. Pierwszy to poprawa mechanizmów zgłaszania cyberstalkingu, zapewnienie łatwiejszego dostępu do organów ścigania i usług wsparcia dla ofiar, co sprawi, że częściej będą one zgłaszać problem.

Po drugie ważna jest edukacja, w celu zwiększenia świadomości społecznej na temat zagrożeń i ostrzegawczych sygnałów cyberstalkingu.

VPNRanks zaleca też organom ścigania i organizacjom wzmocnienie zdolności do identyfikowania, dokumentowania i analizowania przypadków cyberstalkingu, co zaowocuje dokładniejszymi danymi i większą liczbą zgłaszanych incydentów.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama