Polityka i prawo
Gramatyka dostał maile z pogróżkami. Ktoś podszywa się... pod hakera?
Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka poinformował, że otrzymał maile z pogróżkami. Sytuacja jest tym bardziej dziwna, że ktoś w tym celu używa pseudonimu hakera, który w 2012 roku włamał się na stronę Kancelarii Premiera. Sam zainteresowany ma pozostawać w kontakcie z cyberpolicją w Opolu.
O serii maili z pogróżkami wiceminister cyfryzacji poinformował na swoim profilu w serwisie LinkedIN.
”Pamiętacie hakera, który w 2012 włamał się na stronę PDT (premiera Donalda Tuska - red.) i umieścił tam słynny filmik dotyczący ACTA? (O sprawie można przeczytać między innymi tutaj). Dziś jest uznanym pentesterem, raportował m. in. błędy w śp. Jaśminie (aplikacji - red.) wydanej przez Polska 2050 Szymona Hołowni. Głośna była też historia zatrzymania chłopaka w 2021 r. na skutek “zidentyfikowania jego pseudonimu pod wiadomościami pogróżkowymi” przez Polską Policję. Bo jakiś anonim zagroził śmiercią komendantowi tejże i… podpisał się pseudonimem Fir3” - napisał Michał Gramatyka.
Treść maili
Wiceminister cyfryzacji miał otrzymać serię maili z pogróżkami w niedzielę i poniedziałek.W rozmowie z redakcją CyberDefence24.pl Gramatyka przyznał, że sytuacja ma dotyczyć także innych polityków z Polski 2050, m.in. Mirosława Suchonia. Próbowaliśmy się skontaktować z posłem Suchoniem, ale jego telefon pozostaje niedostępny.
„Od sposobów na które mam się rozstać z życiem aż mi się zakręciło w głowie. Jeden od drugiego bardziej wymyślny. Od AK-47 aż po spalenie mnie razem z domem.Podpisane, tadaaam, Fir3 (czyli pseudonimem znanego - szczególnie 12 lata temu - hakera - red.). Co gorsza, na poselskich grupach już glośno, że nie jestem jedyny, który ma zostać “zdezintegrowany” - opisuje Gramatyka w serwisie LinkedIN.
Polityk podesłał nam także treść kilku wiadomości, jakie trafiły na jego skrzynkę mailową w niedzielę oraz w poniedziałek. Oto jedna z nich:
Czytaj też
Spoofing. Ktoś podszywa się pod hakera?
Asystent Gramatyki miał z kolei zadzwonić i ostrzec „prawdziwego” hakera, który ma być już w kontakcie z wydziałem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Opolu.
„Spoofing staje się obecnie plagą i prawdziwym niebezpieczeństwem w sieci. Warto dmuchać na zimne!” - podsumował Gramatyka.
Wiadomości z pogróżkami miał otrzymać także Bogdan Klich, który w serwisie X opublikował treść jednej z nich. Na razie nie wiadomo, jak duża jest skala tej akcji (aktualizacja: według Michała Gramatyki „pogróżki otrzymało wielu posłów).
Piszę żeby zaś mnie w bransoletkach nie wyciągali z domu. Wypoczywam sobie na wakacjach popijając drineczki więc, nie wysłałem nikomu pogróżek, po prostu już kolejny raz ktoś się podszywa pod moją osobę. Niestety ludzie to taborety a ja mam lepsze rzeczy na głowie.
— Fir3 (@0xFir3) August 19, 2024
Przypomnijmy, że spoofing to podszycie się pod inną osobę czy np. instytucję, możliwe jest zarówno mailowo, jak i telefonicznie. O tym, na czym dokładnie polega ten rodzaj oszustwa i jak się przed nim chronić pisaliśmy szczegółowo w tym materiale.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].