Reklama

Cyberbezpieczeństwo

#CyberMagazyn: Podcasty o cyberbezpieczeństwie. Przydatne źródło wiedzy

Jakich podcastów warto słuchać o cyberbezpieczeństwie?
Jakich podcastów warto słuchać o cyberbezpieczeństwie?
Autor. Fausto Sandoval/ Unsplash

W ostatnich latach można zauważyć wyraźny wzrost popularności podcastów jako medium informacyjnego. Zyskały szerokie grono słuchaczy, dzięki łatwości dostępu i różnorodności tematycznej. Wielu z nas zależy dzisiaj na wielozadaniowości, więc nie bez znaczenia dla popularności podcastów jest fakt, że można ich słuchać, wykonując inne czynności.

Podcasty o cyberbezpieczeństwie oferują słuchaczom możliwość zgłębienia skomplikowanych kwestii związanych z ochroną danych osobowych, zagrożeniami dla prywatności, atakami hakerskimi oraz trendami w dziedzinie bezpieczeństwa informacji. Dzięki różnym formatom - od wykładów omawiających zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem, przez wywiady z ekspertami, po dyskusje na temat bieżących wydarzeń - podcasty stają się bardzo atrakcyjnym źródłem wiedzy dla osób zainteresowanych ochroną swoich danych oraz dla profesjonalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem.

W niniejszym artykule przybliżę różnorodne podcasty dostępne w języku polskim. Pragnę podkreślić, że w zestawieniu pojawiły się wyłącznie audycje, które regularnie publikują nowe odcinki.

Reklama

Podcasty Fundacji Instytut Cyberbezpieczeństwa

Projekt wystartował pod koniec 2022 roku i od tego czasu regularnie publikowane są nowe materiały, które tworzone są z myślą o szerzeniu wiedzy w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz zwiększania świadomości zasad zachowania anonimowości i bezpieczeństwa w sieci. Do tej pory w odcinkach poruszane były między innymi tematy związane z dezinformacją, oszustwami internetowymi, hejtem i zagrożeniami płynącymi z użytkowania mediów społecznościowych.

Czytaj też

Reklama

Na Podsłuchu

Podcast redaktorów serwisu niebezpiecznik.pl, publikowany od 2017 roku. Do tej pory powstało 57 odcinków, poruszających różnorodną tematykę związana z cyberbezpieczeństwem: zarówno w Polsce jak i na świecie. Do każdego z epizodów publikowane są dodatkowe materiały.

Czytaj też

Internet. Czas działać!

To podcast, z którego możemy dowiedzieć się, jak internetowe technologie wpływają na społeczeństwo i jak być ich świadomym konsumentem. Odcinki publikowane są od 2020 roku. Autorzy gromadzą i omawiają wiadomości ze świata technologii pod względem prywatności i praw użytkowników.

Reklama

Cyber, Cyber…

Jak możemy dowiedzieć się z oficjalnej strony: “W kwietniu 2015 roku Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń nagrała pierwszy odcinek podcastu Cyber, Cyber…. Audycja z powodzeniem nagrywana jest do dziś. Zaproszeni goście komentują bieżące wydarzenia ze świata bezpieczeństwa teleinformatycznego.

W 2022 roku uruchomiony został również podcast „Cyber, Cyber… Raport”, w którym przedstawiane są najważniejsze wiadomości z zakresu cyberbezpieczeństwa. Odcinki ukazują się od poniedziałku do piątku.”

Czytaj też

Rozmowa Kontrolowana

Podcast serwisu ZaufanaTrzeciaStrona.pl, publikowany od maja 2020 roku. Autorzy przeprowadzają wywiady z ekspertami, zajmującymi się cyberbezpieczeństwem, a także omawiają najnowsze wydarzenia z branży.

Czytaj też

CyberBezpieczni

Podcast Radiowej Czwórki, w oficjalnym opisie czytamy: “We współczesnym świecie trudno wyobrazić sobie życie bez internetu. Korzystamy z niego na co dzień. Ale czy wiemy jak bezpiecznie z niego korzystać? Czy zastanawiasz się nad bezpieczeństwem własnych danych korzystając z publicznego wifi? Czy wiesz jak bezpiecznie skonfigurować hasło do poczty czy skonfigurować ustawienia prywatności? Jak działa phishing i jak pracują prawdziwi hakerzy? Na te i inne pytania odpowiem w podkaście. Zapraszam do świata cyberbezpieczeństwa.”

Niektóre odcinki prowadzone są wyłącznie przez autorkę, ekspertkę cyberbezpieczeństwa, Joannę Wziątek-Ładosz, inne mają formę wywiadu.

Czytaj też

17 53c

To najmłodszy podcast w zestawieniu, tworzony przez organizację o tej samej nazwie. Pierwszy odcinek ukazał się w styczniu 2024 roku. Autorzy opisują tematykę jako “cyberbezpieczeństwo w 360 stopniach”, ostatnie odcinki o CV mogą być szczególnie interesujące dla osób szukających pracy w cyberbezpieczeństwie.

Mam nadzieję, że zaprezentowane w artykule podcasty okażą się nie tylko interesującym materiałem do słuchania, lecz także pomocnym narzędziem dla osób pragnących pogłębić swoją wiedzę w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że edukacja i świadomość są kluczowe w zapewnieniu bezpieczeństwa w świecie online, dlatego warto korzystać z różnorodnych źródeł informacji.

Przy tej okazji zapraszamy Was także na nasz kanał w serwisie YouTube, gdzie znajdziecie wiele ciekawych rozmów, wywiadów i materiałów.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama