Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Córki Wojtunika usłyszały groźby. „Znowu, gdy wypowiedziałem się o Pegasusie”

Autor. Katarzyna Czerwińska/Wikimedia Commons/CC4.0

Córki Pawła Wojtunika, byłego szefa CBA i CBŚ, usłyszały groźby po tym, jak ich ojciec wypowiedział się publicznie o Pegasusie i nielegalnej inwigilacji w naszym kraju, w jednym z programów. „To już jest uporczywe nękanie” - stwierdził Wojtunik.

Reklama

Były szef CBA i CBŚ Paweł Wojtunik poinformował na swoich social mediach, że w nocy z wtorku na środę jego rodzina ponownie padła ofiarą ataku o charakterze spoofingu. Sprawcy swoje działania wymierzyli w córki Wojtunika. Po odebraniu połączenia usłyszały - jak to określił - „okrutne groźby karalne” pod ich adresem.

Reklama

Jak zaznaczył Paweł Wojtunik, miało to miejsce w dniu, kiedy publicznie wypowiadał się o Pegasusie w naszym kraju. Chodzi o jego wystąpienie w programie „Onet Opinie”, podczas którego poruszono kwestie związane z nielegalną inwigilacją i możliwym szpiegowaniem pracowników NIK. Kilka godzin później jego córki otrzymały groźby. „To już jest uporczywe nękanie!” - skomentował sprawę były szef CBA i CBŚ.

Do tej informacji odniósł się m.in. Jarosław Onyszczuk, członek Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia, który - jak informowaliśmy - sam niedawno padł ofiarą spoofingu. „To bardzo przykre. I znikąd pomocy. Gdzie są te super wyspecjalizowane służby i walka z cyberprzestępczoscią?” - wskazał.

Reklama

Czytaj też

Kolejny raz

Przypomnijmy, że już wcześniej rodzina Pawła Wojtunika była celem nieznanych do tej pory sprawców. Wystarczy wpomnieć, że jedna z jego córek odebrała telefon - rzekomo z numeru swojego ojca, w którym usłyszała, iż jej tata nie żyje.

Na skutek nękania swoich najbliższych były szef CBA i CBŚ zorganizował konferencję prasową przed budynkiem Ministerstwa Sprawiedliwości. „Nie wiem, kim jesteście - czy gangsterami, czy politykami - ale ja wam nie odpuszczę. Zrobię wszystko, żeby was znaleźć. Nie ustanę w poszukiwaniu. Rubikon został przekroczony” - mówił wtedy Paweł Wojtunik.

Zorganizowana akcja

W ostatnim czasie przypadków spoofingu odnotowuje się coraz więcej. Jedną z ofiar jest również dyrektor operacyjny grupy Defence24 August Żywczyk, który otrzymał łącznie trzy telefony z groźbami po tym, jak skometował incydent z udziałem posła Pawła Szramki (poniżej wpis na Twitterze).

Po zamieszczeniu posta przez polityka do sprawy odniósł się dyrektor Defence24. Zaapelował o podjęcie działań w walce z problemem. „Nie ma co rozmawiać tylko podjąć konkretne działania. Trzeba zaangażować operatorów” - wskazał. Chwilę później dostał dwa telefony z hasłami: „Zamorduję Cię za nagłaśnianie spoofingu” oraz „Pomóż nam łamać zabezpieczenia dla mafii”.

Opisane przypadki Pawła Wojtunika, Pawła Szramki i Agusta Żywczyka to jedynie pojedyncze przykłady tego typu incydentów, jednak z ich obserwacji można wysnuć wniosek, że telefony z groźbami wpisują się w zorganizowaną akcję. Cele nie są przypadkowe, podobnie jak i okoliczności. Widzimy, że przekazywane przez sprawców treści są ukierunkowane pod odpowiednią osobę, a to wymaga zaangażowania i czasu. Z tego względu scenariusz, że - za działaniami stoi pojedyncza osoba - wydaje się mało realny.

Z taką oceną zgodził się Witold Tomaszewski, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W rozmowie z naszym portalem podkreślił: „Nakładając na to skalę telefonów, widzimy, że nie mamy do czynienia z samotnym wilkiem, lecz zorganizowaną akcją, za którą stoją jakieś większe struktury”.

Czytaj też

Każdy może być celem

Celem spoofingu są nie tylko osoby medialne, jak politycy czy dziennikarze, ale także zwykli obywatele. Każdy może paść ofiarą, dlatego też należy zachować szczególną ostrożność. Rząd wraz z UKE oraz operatorami pracuje nad stworzeniem rozwiązań, które miałby pomóc w walce z tym zjawiskiem. Na łamach CyberDefence24 minister Janusz Cieszyński , sekretarz stanu w KPRM oraz pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, deklarował, że powino to się stać jeszcze w pierwszym kwartale bieżącego roku.

Więcej na temat tego, czym jest spoofing, na czym polega i jak się chronić pisaliśmy na łamach naszego #CyberMagazynu: "Pomówmy o spoofingu. Jak się chronić?”.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama