Polityka i prawo
Cieszyński: Ustawa o rozwiązaniach przeciwko spoofingowi jeszcze w pierwszym kwartale
Ustawa o rozwiązaniach technicznych, do wdrożenia których zobowiązani będą operatorzy celem przeciwdziałania spoofingowi, zostanie zaproponowana jeszcze w pierwszym kwartale tego roku - powiedział w rozmowie z CyberDefence24.pl minister cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.
"Przedłożyliśmy pewne koncepcje operatorom. Aktualnie czekamy na informacje o tym, co jest technicznie wykonalne. W pierwszym kwartale zaproponujemy projekt ustawy, która będzie zawierała zobowiązania dla operatorów" - przekazał CyberDefence24.pl Cieszyński.
To nie przypadek, że spotkanie z Neuberger odbyło się w Warszawie
Natomiast odpowiadając na pytanie o przebieg czwartkowego spotkania z Anne Neuberger - zastępczynią doradcy prezydenta USA ds. cyberbezpieczeństwa i nowych technologii, Cieszyński stwierdził, że "to nie przypadek", iż narada ta odbyła się w Warszawie.
"Rozmowa dotyczyła współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa w kontekście sytuacji na Ukrainie" - powiedział nam minister pytany o temat wczorajszego spotkania. "Zadeklarowaliśmy gotowość do organizacji współpracy w tym zakresie" - dodał polityk.
Czytaj też
Działania na rzecz walki ze spoofingiem
Witold Tomaszewski, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej przekazał nam, że prezes tej instytucji pracuje z operatorami nad rozwiązaniami dotyczącymi spoofingu. Najbardziej oczywistym jest podejście techniczne, umożliwiające pewien sposób weryfikacji połączenia. „Upraszczając: operator, który kieruje ruch do kolejnego węzła powinien udowadniać, że ma prawo posługiwać się danym numerem. Jednak, żeby takie techniczne rozwiązanie zostało wdrożone, musiałyby je zaimplementować wszystkie sieci na świecie. To trudne do wyobrażenia, zwłaszcza w krótkim odstępie czasu” – tłumaczył nam rozmówca.
Czytaj też
Ostrzegaliśmy Państwa, że obecnie trwa duży atak spoofingowy. W czwartek wśród celów ponownie znalazł się wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej Paweł Szramka. Ofiarą padli również m.in. August Żywczyk (dyrektor Grupy Defence24) oraz Witold Tomaszewski (rzecznik UKE).
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany