Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Kolejna ofiara spoofingu. Tym razem to prokurator Jarosław Onyszczuk

Autor. fot. Lex Super Omnia; Facebook

Członek Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia Jarosław Onyszczuk padł ofiarą spoofingu – groźby telefonicznie kierowano pod jego adresem oraz wobec innych osób z jego numeru telefonu. Lista nazwisk, które doświadczyły tego typu incydentu staje się coraz dłuższa. Wcześniej ostrzegaliśmy, że trwa duża akcja spoofingowa.

Reklama

Prokurator Jarosław Onyszczuk padł ofiarą spoofingu w ostatni weekend, o czym poinformował na Twitterze. Zaapelował do policji, by szybko podjęła działania „w celu wykrycia sprawców”.

Reklama

„Niestety, stałem się ofiarą spoofingu. Mój numer został w weekend wykorzystany do kierowania gróźb, ale też takowe zostały skierowane do mnie” – napisał.

Sprawę skomentowała także Ewa Wrzosek, należąca do tego samego stowarzyszenia, a sama zidentyfikowana jako jedna z ofiar Pegasusa w Polsce.

Reklama

„Kolejna ofiara i brak skutecznych działań ze strony organów ścigania. Trudno oprzeć się wrażeniu, że kiedy chcą mają adekwatne środki techniczne. Kiedy chcą” – oceniła w swoim wpisie.

Zapowiedź walki ze spoofingiem

Na łamach CyberDefence24.pl informowaliśmy w ostatni piątek, że ustawa o rozwiązaniach technicznych, do wdrożenia których zobowiązani będą operatorzy celem przeciwdziałania spoofingowi – przynajmniej według ministra cyfryzacji i pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusza Cieszyńskiego - zostanie zaproponowana jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.

„Przedłożyliśmy pewne koncepcje operatorom. Aktualnie czekamy na informacje o tym, co jest technicznie wykonalne. W pierwszym kwartale zaproponujemy projekt ustawy, która będzie zawierała zobowiązania dla operatorów” - powiedział CyberDefence24.pl Cieszyński.

Z kolei Witold Tomaszewski, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej przekazał nam, że prezes tej instytucji pracuje z operatorami nad rozwiązaniami dotyczącymi spoofingu. Najbardziej oczywistym jest podejście techniczne, umożliwiające pewien sposób weryfikacji połączenia.

W ubiegłym tygodniu wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej Paweł Szramka otrzymał telefony z groźbami pod jego adresem. Tuż po tym, jak sytuację skomentował August Żywczyk, dyrektor operacyjny Grupy Defence24, on także dostał telefony z groźbami pod jego adresem. Były to kolejne przykłady spoofingu w ostatnich dniach, o czym informowaliśmy jako pierwsi.

/NB

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama