Reklama

Co z podatkiem cyfrowym i Strategią cyberbezpieczeństwa?

Polska wyda w 2025 roku najwięcej na cyberbezpieczeństwo w historii. Te nakłady idą w miliardy złotych i dotyczą różnych obszarów państwa.
Polska wyda w 2025 roku najwięcej na cyberbezpieczeństwo w historii. Te nakłady idą w miliardy złotych i dotyczą różnych obszarów państwa.
Autor. Klub Lewicy

„Polska wyda w 2025 roku najwięcej na cyberbezpieczeństwo w historii. Te nakłady idą w miliardy złotych i dotyczą różnych obszarów państwa” - zapowiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Odniósł się także do nowej Strategii cyberbezpieczeństwa oraz podatku cyfrowego.

Podczas konferencji SECURE International Summit 2025 w Bydgoszczy wicepremier Krzysztof Gawkowski, w rozmowie z dziennikarką Nikolą Bochyńską, zapowiedział miliardowe wydatki na cyberbezpieczeństwo w Polsce.

„W ramach programu Cyberbezpieczny Rząd, urzędy wojewódzkie, ministerstwa, instytucje krajowe i państwowe, a także służby, dostaną po kilka, kilkanaście milionów złotych wprost na wymianę infrastruktury sieciowej, na audyty i szkolenia, ale również na zrobienie przeglądu tego, co będzie im potrzebne w przyszłości. Niedługo ruszy program wsparcia kanalizacji i wodociągów, czyli kolejne setki milionów złotych. Dodatkowo, dwa tygodnie temu ogłosiliśmy program rozbudowy kompetencji cyfrowych w zakresie cyberbezpieczeństwa, higieny cyfrowej, dezinformacji i umiejętności wykorzystywania narzędzi cyfrowych w takich obszarach, jak chociażby edukacja - to jest ponad 600 milionów złotych” - wymienił Krzysztof Gawkowski.

    Reklama

    Nowa Strategia cyberbezpieczeństwa Polski

    Minister cyfryzacji odniósł się także do kwestii Strategii cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2025-2029.

    Zapowiedział, że finalna wersja powinna być gotowa jeszcze w tym roku, tak aby była optymalnie związana z modyfikacją Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa. Co będzie zakładała?

    Zwracamy w niej uwagę na cztery główne pola. Po pierwsze, zmiany technologiczne, czyli jak ewoluuje cyberprzestrzeń, jeżeli chodzi o nowe narzędzia, ze szczególnym uwzględnieniem sztucznej inteligencji,  komputerów kwantowych i kryptografii postkwantowej. Po drugie, zmiany geopolityczne, szczególnie te zmiany transatlantyckie, mające wpływ chociażby na współpracę dotyczącą państw Unii Europejskiej. Trzeci element to dezinformacja, social media i próby wpływania na to, jak powinien być uregulowany rynek dotyczący informacji w sieci. Czwarty element to skupienie się na kompetencjach cyfrowych. Specjalistów w Polsce w obszarze ICT brakuje już 100 tysięcy. Szacujemy, że do 2035 roku będzie ich w Polsce potrzeba półtora miliona, przy obecnym dzisiaj wypełnieniu rynkowym na poziomie 800 tysięcy.
    Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji
      Reklama

      Współpraca polsko-amerykańska

      Minister odniósł się także do współpracy polsko-amerykańskiej w obszarze cyberbezpieczeństwa.

      Polska jest w znakomitym miejscu, dlatego że podpisane w tamtym roku Memorandum of Understanding pomiędzy polskim rządem a rządem Stanów Zjednoczonych dotyczące cyberbezpieczeństwa zapewnia nam wzajemną, dobrą współpracę. Nasz kraj, jeżeli chodzi o współpracę z USA, dzisiaj ma formułę obustronnego wsparcia. To znaczy Amerykanie bez Polski w tym obszarze Europy też nie mieliby dużej wiedzy, którą zapewniamy, bo często myślimy, że to my jesteśmy uzależnieni od Amerykanów w obszarze cyberprzestrzeni, infiltracji pewnych obszarów.
      Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji
        Reklama

        Podatek cyfrowy

        Wicepremier został zapytany także o kwestie podatku cyfrowego, czyli daniny nakładanej na międzynarodowe korporacje technologiczne, które czerpią znaczne zyski z działalności na danym rynku, ale jednocześnie płacą niewielkie podatki dzięki optymalizacjom podatkowym.

        „Podatek cyfrowy obecnie w wielu państwach jest normalnością. W Polsce prace nad nim będą kontynuowane, ponieważ jest podatkiem, który daje szansę na to, że korporacje, które zarabiają tutaj miliardy, płaciły tyle samo w każdym państwie Europy” - wyjaśnił Krzysztof Gawkowski.

        Celem wprowadzenia takiego rozwiązania jest zapewnienie bardziej sprawiedliwego systemu opodatkowania, dostosowanego do realiów gospodarki cyfrowej, w której tradycyjne przepisy podatkowe często nie nadążają za nowoczesnymi modelami biznesowymi.

        Pieniądze, które mogą z tej daniny wpłynąć, to środki, które mogą zostać przeznaczone na polskie startupy, rozwój cyfryzacji, różnego rodzaju usługi cyfrowe, na wiele rzeczy, na które pieniędzy brakuje. Uważam, że to jest sprawiedliwość społeczna, żeby takie rozwiązania były.
        Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji

          Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

          Reklama
          Reklama

          Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

          Materiał sponsorowany

          Komentarze

            Reklama