Gawkowski: Rosja zwiększyła swoją aktywność w Polsce

Autor. NASK
„Służby specjalne Rosji dwukrotnie zwiększyły swoją aktywność w Polsce przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi” - przekazał wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jakie działania podejmuje rząd, aby podnieść bezpieczeństwo?
Podczas konferencji SECURE International Summit 2025 w Bydgoszczy odbył się firechat z wicepremierem Krzysztofem Gawkowskim, który poprowadziła dziennikarka Nikola Bochyńska.
Podczas rozmowy pojawiły się m.in. pytania o „Parasol Wybroczy, aktywność rosyjskich służb specjalnych przed wyborami prezydenckimi oraz cyberatak na systemy Platformy Obywatelskiej.
„Rosyjskie służby dwukrotnie zwiększyły swój udział w obszarze Polski, jeśli chodzi o wybory prezydenckie. Po raz pierwszy pojawiły się ogłoszenia w darknecie, że mogą zapłacić 3-4 tysiące euro osobie, która mogłaby się skusić na szerzenie dezinformacji albo promować określone, nieprawdziwe treści” - przekazał Krzysztof Gawkowski.
W jaki sposób działają rosyjskie służby?
Wicepremier podkreślił także, że zmienił się sposób działania rosyjskich służb specjalnych.
„Modus operandi polega dzisiaj najczęściej na tym, że wchodzą do sieci i nie ujawniają swojej obecności. Tygodniami bądź miesiącami infiltrują, pozyskują wiedzę, wykorzystują dane i do końca się nie ujawniają po to, żeby potem zbierać dane, które pozwolą prowadzić kolejne ataki” - wyjaśnił szef resortu cyfryzacji.
Wskazał, że w Polsce miały miejsce cyberataki na systemy infrastruktury krytycznej, w której atakujący potrafili być obecni nawet 8 miesięcy.
Cyberatak na Platformę Obywatalską
Minister cyfryzacji podczas konferencji został zapytany o wczorajszy cyberatak na systemy Platformy Obywatelskiej.
Dzięki współpracy NASK-u i ABW, a także zaangażowaniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwa Cyfryzacji o takich incydentach wiemy wcześniej. To nie są pierwsze przypadki, które w ramach Parasola Wyborczego wykryliśmy. Komitety wyborcze dostają na bieżąco informacje dotyczące skali ewentualnych zagrożeń, które się pojawiają.
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji
Zabezpieczenie wyborów prezydenckich
Wraz ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi liczba cyberataków w Polsce będzie się zwiększać. Służby pracują nad tym, aby zabezpieczyć proces wyborczy. Jakie działania są dokładnie podejmowane?
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego już 2 lutego br. zaczęła testy w Krajowym Biurze Wyborczym, które później przeniosły się do Państwowej Komisji Wyborczej. ABW szkoli również przedstawicieli okręgowych komisji wyborczych, co ma miejsce pierwszy raz w historii. Wskazaliśmy dzięki współpracy z ABW między innymi zmiany konieczne przy bezpieczeństwie mObywatela. Powołaliśmy zespoły, w których są wszyscy przedstawiciele komitetów wyborczych, żeby przepływ informacji był de facto w czasie rzeczywistym. Powołaliśmy też specjalną grupę roboczą pracującą z platformami, które zamieszczają treści w zasadzie po to, żeby wykluczać dezinformację.
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji
Czy możliwy jest scenariusz rumuński?
Wicepremier przypomniał, że obca ingerencja w proces wyborczy może prowadzić do poważnych skutków, powołując się na przykład Rumunii.
Monitorujemy przepływy finansowe, aby nie było takiego przypadku jak w Rumunii, gdzie zza granicy pompowano miliony euro, by promować i podbijać algorytmy na odpowiednich portalach.
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji
Przypomnijmy, że wybory prezydencie w Rumunii zostały unieważnione w grudniu ubiegłego roku przez Sąd Konstytucyjny, po tym jak ujawniono raporty wskazujące na obcą ingerencje w wybory. Pisaliśmy o tym szerzej na łamach CyberDefence24.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?
Materiał sponsorowany