Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Bieżące zagrożenia w Polsce. Jest komunikat ministerstwa

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało komunikat dot. zagrożeń w cyberprzestrzeni. Ile incydentów odnotowały zespoły cyberbezpieczeństwa w Polsce?
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało komunikat dot. zagrożeń w cyberprzestrzeni. Ile incydentów odnotowały zespoły cyberbezpieczeństwa w Polsce?
Autor. Luca Bravo/Unsplash

W najnowszym komunikacie dotyczącym zagrożeń w cyberprzestrzeni, Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o kolejnych wykrytych przez CSIRT NASK incydentach. Wskazano również, ile nowych domen pojawiło się na liście ostrzeżeń CERT Polska.

Ostatnie zdarzenia związane z cyberbezpieczeństwem w Polsce przykuły uwagę mediów krajowych. Wydarzyło się bowiem dość dużo. Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, w maju zaatakowane zostały Starostwo Powiatowe w Świebodzinie, Ośrodek Pomocy Społecznej w Sędziszowie Małopolskim, zaś w ostatni piątek miesiąca ofiarą ataku cybernetycznego padła Polska Agencja Prasowa.

Czytaj też

Reklama

Ponad 1,5 tys. zgłoszeń, 389 incydentów

O panującej sytuacji w cyberprzestrzeni informuje w specjalnych komunikatach Ministerstwo Cyfryzacji na podstawie danych z zespołu CSIRT NASK, odpowiadającego za obsługę samorządów, przedsiębiorstw niebędących infrastrukturą krytyczną oraz zgłoszeń od osób fizycznych. 

W przypadku CSIRT NASK, zespół ten otrzymał w poniedziałek 1790 zgłoszeń o możliwych zagrożeniach cyberbezpieczeństwa. Spośród tego grona, 389 przypadków zostało określonych jako nowe incydenty, co stanowi 21 proc. wszystkich zgłoszeń z 3 czerwca. 17 z nich było incydentami w podmiocie publicznym, które zagrażały jakości bądź realizacji zadań tych podmiotów.

Czytaj też

Reklama

Ponad 300 stron phishingowych

Ministerstwo wspomniało również w komunikacie o statystyce domen, które CERT Polska wpisał na listę ostrzeżeń. W tym przypadku, oznaczone zostały 344 domeny, które służyły do wyłudzania danych Polaków w ramach ataków phishingowych.

Jak wyjaśnił resort cyfryzacji w komunikacie, zgłoszenia w sprawach cyberbezpieczeństwa służą do rejestracji nowych zagrożeń lub incydentów. Mogą być także przypisywane do tych zdarzeń, które zostały zgłoszone już wcześniej.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama