Reklama

Polityka i prawo

Zastrzeż PESEL - unikniesz próby wyłudzenia kredytu. Od 1 czerwca nowe przepisy

Zastrzeżenie PESELU. Jak to zrobić
24 maja odbyła się konferencja prasowa wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego oraz ministry ds. polityki senioralnej Marzeny Okły-Drewnowicz.
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji / Twitter

„Już 2,7 mln obywateli i obywatelek zastrzegło swój PESEL” – przekazał w trakcie konferencji prasowej wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Odniósł się tym samym do nowego prawa, które wchodzi w życie 1 czerwca br. Ma utrudnić oszustom wyłudzanie kredytów na cudze dane.

W piątek 24 maja odbyła się konferencja prasowa wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego oraz ministry ds. polityki senioralnej Marzeny Okły-Drewnowicz, na której byliśmy obecni.

PESEL zastrzegło 2,7 mln osób

„Już 2,7 mln obywateli i obywatelek zastrzegło swój PESEL” – przekazał w trakcie konferencji minister cyfryzacji.

Usługa „zastrzeż PESEL” dostępna jest w Polsce od 17 listopada 2023 roku i jest dobrowolna.

To odpowiedź na próby wyłudzania kredytów na skradzione dane, co jak przekazało Ministerstwo Cyfryzacji – jest w Polsce plagą. Do próby wyłudzenia kredytu w naszym kraju dochodzi średnio co 40 minut. Oznacza to, że tylko w 2024 roku odnotowano ponad 3 tys. prób wyłudzeń.

„Kto zastrzeże PESEL, nie będzie musiał spłacać kredytu, który zaciągnie za niego oszust” – zaznaczył Gawkowski.

Czytaj też

Reklama

Jak można zastrzec PESEL?

Z usługi można skorzystać na trzy sposoby: poprzez aplikację mObywatel, Profil Zaufany lub w dowolnym urzędzie gminy lub miasta.

Narażeni są zwłaszcza seniorzy

„Na próby wyłudzenia kredytu narażone są zwłaszcza osoby starsze” – mówiła w trakcie konferencji ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Jak przekazała – tylko 10 procent z 2,7 mln osób, które zastrzegły PESEL to osoby powyżej 60. roku życia. „To jest bardzo niepokojące” – skomentowała ministra.

Zachęciła wszystkich, którzy mają w swoim otoczeniu seniorów do informowania o usłudze. Zaznaczyła też, że to dopiero początek akcji ministerstwa, które będzie komunikowało o możliwości zastrzeżenia numeru PESEL - szczególnie seniorów.

Czytaj też

Reklama

Aktorzy zachęcają  seniorów do zastrzeżenia numer PESEL

Ambasadorami akcji „Zastrzeż PESEL” jest aktorka Ewa Ziętek oraz aktor Daniel Olbrychski, którzy także byli obecni na konferencji. Ziętek przekazała, że już zastrzegła swój PESEL, a Olbrychski, że zrobi to jeszcze dziś.

Ziętek i Olbrychski mówią, żeby zastrzec PESEL
Ziętek i Olbrychski byli obecni na konferencji prasowej
Autor. Monika Blandyna Lewkowicz / CyberDefence24.pl

Czytaj też

Reklama

Obowiązek weryfikacji numeru PESEL

Jak przekazał Krzysztof Gawkowski, od 1 czerwca wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące obowiązku weryfikacji numeru PESEL które mają sprawić, że wyłudzanie kredytu będzie jeszcze trudniejsze.

Od przyszłego miesiąca instytucje takie jak banki, SKOK-i, firmy pożyczkowe, telekomunikacyjne oraz notariusze będą musiały sprawdzać, czy PESEL danej osoby jest zastrzeżony - przy udzielaniu kredytów, pożyczek, wydawaniu duplikatów kart SIM, sprzedaży nieruchomości czy wypłatach gotówkowych powyżej określonej kwoty. To ma poprawić poziom bezpieczeństwa i prób wyłudzania pieniędzy na kradzież tożsamości.

O tym, jak zastrzec swój numer PESEL pisaliśmy szczegółowo w tym materiale.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama