Cyberbezpieczeństwo
Anonymous w akcji. Włamali się do systemu kontroli gazu
Anonymous włamali się do systemu kontroli gazu w Nogir w Osetii Północnej, czyli jednej z autonomicznych republik wchodzących w skład Rosji. Do eksplozji nie doszło, ponieważ zaareagował kontroler będący na miejscu.
Haktywiści przekazali, że na skutek ich działań ciśnienie gazu w infrastrukturze rosło. Gdyby ten stan się utrzymał, doszłoby do eksplozji. Jednak czujność kontrolera na miejscu sprawiła, że sytuacja została opanowana. Dodatkowo, Anonymous zmienili datę w systemie.
W ramach najnowszej akcji członkowie grupy włamali się do rosyjskiego termianala Linux. Na jednej z rosyjskich stron zamieślili również wiadomość, w której zawrali postulaty dotyczące Ukrainy. Wiadomośc napisano w języku angielskim oraz rosyjskim.
Czytaj też
Na bieżąco opisujemy działania haktywistów z grupy Anonymous, którzy do tej pory – po wypowiedzeniu cyberwojny Rosji – stoją za:
- przejęciem komunikacji wojskowej Rosjan. Podali jej częstotliwość („USB 4220 kHZ") oraz udostępnili plik audio. Słychać na nim odgłosy wystrzałów i głosy żołnierzy;
- zhakowaniem strony Sbierbank Rossii, czyli największego w Rosji banku. Anonymous wskazują, że to ich zasługa - ataku na rosyjskie rządowe systemy bankowe;
- w rosyjskiej telewizji pojawiły się materiały dotyczące Ukrainy (m.in. tamtejsze utwory muzyczne).
To nie wszystko – po wypowiedzeniu cyberwojny Rosji 24 lutego br. od tego czasu m.in. sparaliżowali kilka rosyjskich stron rządowych, w tym kontrolowanego przez państwo serwisu informacyjnego „Russia Today", a także koncernu Gazprom. Wykradli również dane z bazy witryny ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej oraz e-maile (ok. 200GB) białoruskiego producenta broni Tetraedr (Anonymous podali, że firma zapewniła Władimirowi Putinowi wsparcie logistyczne w inwazji na Ukrainę).
Czytaj też
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.