Reklama

Armia i Służby

Anonymous walczą dla Ukrainy. „Przechwyciliśmy komunikację wojskową Rosjan”

Autor. Минобороны России (@mod_russia)/Twitter

„Anonymous przechwycili rosyjską komunikację wojskową” – wskazują haktywiści. Padła także strona największego banku w Rosji na skutek ataku przedstawicieli grupy na rządowe systemy bankowe tego kraju. 

Reklama

Przedstawiciele grupy podzielili się w sieci informacją, że udało im się przejąć komunikację wojskową Rosjan. Podali jej częstotliwość („USB 4220 kHZ”) oraz udostępnili plik audio. Słychać na nim odgłosy wystrzałów i głosy żołnierzy. 

Reklama
Reklama

Nie działa także strona Sbierbank Rossii (www.sberbank.com), czyli największego w Rosji banku. Anonymous wskazują, że to ich zasługa, a konkretnie ataku na rosyjskie rządowe systemy bankowe. Problemy występują nadal również w przypadku innych witryn „.ru”. Jest to skutek kontynuacji działań prowadzonych przez haktywistów, którzy nie zamierzają odpuszczać agresorowi.

W rosyjskiej telewizji pojawiły się materiały dotyczące Ukrainy (m.in. tamtejsze utwory muzyczne). Władze w Kijowie podejrzewały, że to również zasługa Anonymous, którzy wcześniej planowali przeprowadzić taki atak. Niedługo po tym przedstawiciele grupy zaczęli podawać w social mediach, że faktycznie udało im się przeprowadzić skuteczną kampanię wymierzoną w dostawców telewizji w Rosji.

Czytaj też

(Cyber)wojna

Przypomnijmy, że grupa 24 lutego br. oficjalnie wypowiedzieli wojnę cyberwojnę Rosji w odpowiedzi na zbrojną agresję wobec Ukrainy. Od tego czasu udało im się m.in. sparaliżować kilka rosyjskich stron rządowych, w tym kontrolowanego przez państwo serwisu informacyjnego „Russia Today”, a także koncernu Gazprom. 

Wykradli również dane z bazy witryny ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej oraz e-maile (ok. 200GB) białoruskiego producenta broni Tetraedr (Anonymous podali, że firma zapewniła Władimirowi Putinowi wsparcie logistyczne w inwazji na Ukrainę).

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama