Cyberbezpieczeństwo

Haktywiści z grupy Anonymous ujawnili maile białoruskiego producenta broni. Wspierał rosyjską inwazję

Fot. Shuvro Mojumder/ Unsplash/ Domena publiczna

Haktywiści należący do grupy Anonymous ogłosili w piątek, że wypowiadają cyberwojnę rosyjskiemu rządowi. W efekcie nie działało już kilka stron rządowych, zaatakowali serwis informacyjny „Russia Today”, odcięli dostęp do witryny rosyjskiego Ministerstwa Obrony, dokonali wycieku bazy danych ze strony tego resortu, a w sobotę rano włamali się i ujawnili zbiór wiadomości e-mail białoruskiego producenta broni Tetraedr.

Działania haktywistów spowodowały problemy ze stroną RT.com, a także stronami internetowymi Kremla, rosyjskiego rządu i rosyjskiego Ministerstwa Obrony. O problemach z tymi ostatnimi pisaliśmy już w czwartek, jednak wtedy nie było jeszcze wiadomo, że stoją za tym haktywiści z grupy Anonymous.

Cyberwojna przeciwko Rosji

W piątek oficjalnie wypowiedzieli cyberwojnę rosyjskiemu rządowi, o czym informowaliśmy na łamach CyberDefence24.pl. Ich działania spowodowały awarię kilku rosyjskich stron rządowych, w tym kontrolowanego przez państwo serwisu informacyjnego „Russia Today”. Sparaliżowali także działanie witryny rosyjskiego koncernu Gazprom.

Realne działania w cyberprzestrzeni

Nadal nie działa strona rosyjskiego Ministerstwa Obrony, co ma być ich sprawką, a w piątek wieczorem dokonali jeszcze wycieku baz danych ze strony tego resortu. Dane te można było pobrać, jednak administracja Twittera usunęła wpis za „naruszenie zasad platformy”.

Natomiast w sobotę rano z powodzeniem włamali się i ujawnili około 200 GB maili białoruskiego producenta broni Tetraedr. Firma ta zapewniła Władimirowi Putinowi wsparcie logistyczne w inwazji na Ukrainę.

Czytaj też

Przypomnijmy, że ukraiński rząd poszukuje hakerów, którzy będą walczyli w cyberwojnie przeciwko Rosji. Chodzi o ochronę kluczowej infrastruktury teleinformatycznej i prowadzenie operacji cyberszpiegowskich.

/NB

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected] Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze (1)

  1. Chyżwar

    Ładnie. Nawet bardzo ładnie.

Czytaj także