Reklama

Cyberbezpieczeństwo

200 tys. zgłoszeń, 86 tys. SMS-ów phishingowych. Mamy statystyki NASK

Jak wyglądała sytuacja związana ze smishingiem w pierwszych miesiącach 2024 roku?
Jak wyglądała sytuacja związana ze smishingiem w pierwszych miesiącach 2024 roku?
Autor. Adem AY/Unsplash

Kilkadziesiąt tysięcy zgłoszonych SMS-ów od stycznia do kwietnia i równie wiele zablokowanych wiadomości przez ostatnie tygodnie – tak prezentuje się krajobraz komunikacji elektronicznej w ostatnich miesiącach przedstawiony naszej redakcji przez NASK. Poznaliśmy również najpopularniejszą kampanię prowadzoną w ostatnim czasie przez oszustów.

Walka z oszustami nie ustaje ani na chwilę – bez względu na to, czy mają one miejsce w internecie, czy przez telefon. Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, w samym 2023 roku zgłoszonych zostało ponad 30 tys. domen phishingowych. W Polsce nie doszło jeszcze do sytuacji podobnej do tej z Wysp Brytyjskich, gdzie dwóch oszustów zbudowało nielegalny maszt GSM, którego używało do wysyłania SMS-ów z pominięciem zabezpieczeń operatorów.

Czytaj też

Reklama

Blisko 200 tys. zgłoszeń

Jak z kolei sytuacja wygląda w kwestii SMS-ów w Polsce? Zwróciliśmy się w tej sprawie do NASK – otrzymane przez nas dane pokazują, z jak poważnym problemem mamy do czynienia w krajowej cyberprzestrzeni. CERT Polska w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2024 roku zidentyfikował blisko 86 tys. SMS-ów wykorzystanych w kampaniach phishingowych. Udało się je określić z grona ok. 196,5 tys. zgłoszeń przekazanych organizacji.

Najwięcej zgłoszeń trafiło do CERT Polska w styczniu; było ich 102,6 tys. Samych SMS-ów z kampanii phishingowych zidentyfikowano 55,5 tys. W kolejnych miesiącach statystyki te mocno spadły, by w kwietniu osiągnąć poziomy 24,7 tys. zgłoszeń i ok. 7 tys. SMS-ów. NASK przekazał redakcji CyberDefence24, że wynika to z dwóch czynników – nasilenia kampanii, które podszywały się pod firmy kurierskie, a także działaniu ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej.

Czytaj też

Reklama

Tysiące wiadomości zablokowanych

Spory krok w kwietniu poczynił CERT Polska w zakresie fałszywych SMS-ów – do bazy nowych wzorców trafiło ich 97. Efektem było zablokowanie 25,5 tys. wiadomości do końca maja. NASK zaznacza jednocześnie, że prawdziwa liczba zablokowanych wiadomości może być większa.

Jako najpopularniejszą metodę phishingową, NASK zidentyfikował wiadomości podszywające się pod dzieci odbiorców. Znajdowała się w nich informacja o zgubieniu lub zniszczeniu telefonu, a także prośba o kontakt z „nowym” numerem na WhatsAppie.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama