Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Zbudowali maszt, aby oszukiwać ludzi. Nietypowy smishing w UK

Do czego mogą posunąć się oszuści telefoniczni? Okazuje się, że w celu wyłudzenia pieniędzy są w stanie nawet... zbudować własny maszt.
Do czego mogą posunąć się oszuści telefoniczni? Okazuje się, że w celu wyłudzenia pieniędzy są w stanie nawet... zbudować własny maszt.
Autor. David Arrowsmith/Unsplash

Jak daleko mogą posunąć się przestępcy w celu rozpowszechniania scamu i oszukiwania ludzi? Okazuje się, że jedną z opcji jest postawienie fałszywego masztu telefonii komórkowej. Cała historia miała miejsce na Wyspach Brytyjskich.

Oszustwa w dalszym ciągu pozostają jednym z bardziej palących problemów. Jak informowaliśmy na łamach CyberDefence24, tylko w 2023 roku zablokowano ponad 30 tys. domen phishingowych w naszym kraju. W marcu zaś przed oszustami ostrzegało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.

Jest to problem, który nie dotyczy jedynie Polski. Przestępcy podszywają się również pod linie lotnicze na portalach społecznościowych, aby jak najefektywniej wyłudzać dane od osób niepodejrzewających podstępu.

Czytaj też

Reklama

Blokują smishing? Postaw własny maszt

Wraz z wdrożeniem nowych zabezpieczeń, które obejmują blokowanie SMS-ów z podejrzanymi linkami, przestępcy zaczęli poszukiwać alternatywnych dróg ataków. Jak podaje serwis Infosecurity Magazine, znaleźli dość nietypowy sposób na ominięcie blokad.

Okazało się bowiem, że dwóch mieszkańców Wielkiej Brytanii postanowiło zbudować własny maszt telekomunikacyjny – oczywiście nielegalnie. W ten sposób mogli oni wysyłać SMS-y z linkami do niebezpiecznych stron bez ryzyka, że zostaną one powstrzymane przez zabezpieczenia wykrywające takie treści. W rozsyłanych wiadomościach podszywali się oni m.in. pod instytucje finansowe.

Czytaj też

Reklama

Spryt przestępców idzie w górę

Obie osoby zaangażowane w sprawę zostały aresztowane w maju; jedna z nich ma stanąć przed sądem pod koniec czerwca. W stanowisku londyńskiej policji, stojący na czele Dediacated Card and Payment Crime Unit inspektor David Vint stwierdził, że przestępcy stają się coraz sprytniejsi w zakresie oszustw. „Szukają coraz bardziej skomplikowanych sposobów, aby oszukać mieszkańców i ukraść wszystko, co możliwe” – przekazał.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama