Reklama

Armia i Służby

Wojskowe święto w Warszawie. Historyczna chwila

wojsko polska sił zbrojnych rp Warszawa
Nowe mundury Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC). Zostały po raz pierwszy zaprezentowane podczas uroczystości wręczenia sztandaru DKWOC.
Autor. CyberDefence24

Wojsko Polskie oraz przedstawiciele władz państwowych wzięli udział w szczególnym wydarzeniu na placu Piłsudskiego w Warszawie. Napisała się historia specjalistycznego dowództwa.

Siłach Zbrojnych RP są żołnierze, którzy każdego dnia ścierają się z wrogiem. Ich zaangażowanie, wiedza, doświadczenie i nieprzeciętne zdolności przydają się w czasie, gdy mamy do czynienia z regularnymi wrogimi operacjami ze strony m.in. Rosji. W miejscu, gdzie służą, nie ma mowy o nudzie. Cały czas coś się dzieje, więc muszą być w gotowości 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. 

Czytaj też

Wojsko, które walczy w sieci

Mowa o żołnierzach Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, czyli specjalistycznego komponentu Sił Zbrojnych RP, który jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni naszego kraju poprzez realizację działań w pełnym spektrum: obronnych, rozpoznania i ofensywnych.

Dowództwo (pełna nazwa cyberwojsk to Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni) formalnie zostało powołane na mocy ustawy o obronie Ojczyzny, która weszła w życie 23 kwietnia 2022 r. Zostało zbudowane na bazie Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Przejdźmy jednak do spraw ważnych i bieżących. 

Reklama

Sztandar filarem wojska. Bezcenna wartość

14 czerwca br. zapisze się na kartach historii polskich cyberwojsk. To właśnie tego dnia, na Placu marszałka Józefa Piłsudzkiego w Warszawie, Wojskom Obrony Cyberprzestrzeni nadano sztandar, czyli spoiwo całej jednostki, a my mieliśmy przyjemność brać udział w tym historycznym wydarzeniu. 

Wielu mogłoby się wydawać, że to nic wyjątkowego. W praktyce jest wręcz przeciwnie. Sztandar dla każdego żołnierza stanowi bezcenną wartość. Zgodnie z tradycją i obowiązującymi przepisami, jego utrata lub zaginięcie prowadzi do rozformowania jednostki

Mówimy o prawdziwym wojskowym symbolu szacunku i honoru, męstwa, odwagi, waleczności i gotowości bojowej. Sztandar jednoczy członków armii. Nie bez powodu sztandar uznaje się za serce jednostki.

Czytaj też

„Polak (...) na pewno się jednak nie podda”

Gen. dyw. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, podczas uroczystości przytoczył wymowny cytat Bolesława Mrówczyńskiego: „Gdy na pozycji bojowej Polak wywiesza swój sztandar, lepiej go nie zaczepiać. Zginąć na niej może. Na pewno się jednak nie podda”.

Dowódca zaznaczył, że „sztandar to nie tylko kawałek materiału. To wyraz naszej jedności; symbol naszej jednostki i gotowości do obrony niepodległości”. Wskazał, że stanowi potwierdzenie wierności, honoru, waleczności i wytrwałościna służbie. 

Wolność i pokój nie są dane raz na zawsze. Zdolność do obrony cyberprzestrzeni to jeden z fundamentów. Gen. dyw. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni

„Nadanie sztandaru to wyraz największego zaufania. Docenienie naszej służby na rzecz obrony polskiego cyberbezpieczeństwa przez cały rok” – stwierdził generał w trakcie przemówienia na Placu Piłsudskiego. Zwrócił się też bezpośrednio do cyberżołnierzy: „Jesteście silniejsi niż wczoraj, ale jutro musicie być silniejsi niż dzisiaj”. 

Reklama

Bez nich Wojsko Polskie nie działa

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy list odczytał gen. dyw. w stanie spoczynku Andrzej Reudowicz. „Sztandar to symbol sławy, tradycji, wierności i męstwa” – wskazał najwyższy zwierzchnik Sił Zbrojnych RP w słowie do uczestników uroczystości. 

Jak dodał, sztandar oznacza jedność. „W sytuacji zagrożenia naród, państwo potrafią się zjednoczyć. Obserwujemy to również w naszej rzeczywistości” – przekazał gen. dyw. Andrzej Reudowicz, cytując prezydenta. 

Co ważne, podkreślono znaczenie DKWOC w strukturach Wojska Polskiego. „Bez wsparcia cyberwojsk żaden rodzaj sił zbrojnych nie jest w stanie prowadzić działań” – usłyszeliśmy na Placu Piłsudskiego. 

Czytaj też

Nowe mundury dowództwa

Ponadto, podczas uroczystości mogliśmy zobaczyć nowe mundury Dowództwa. To była ich premiera. „Nowy mundur jest dodatkową okazją do świętowania. Pierwszy raz go pokazujemy” – mówił gen. dyw. Karol Molenda przed Grobem Nieznanego Żołnierza. 

Mundur ma kolor piaskowy w kamuflażu ochronnym, a do tego ciemnoniebieski beret z ciemnoniebieską chustą wiązaną pod szyją. 

Jak informowaliśmy, zmiana jest efektem wejścia w życie (20 stycznia br.) Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 stycznia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie umundurowania i wyekwipowania żołnierzy zawodowych.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama