Reklama

Biznes i Finanse

Ukłon rządu w stronę Amerykanów. „Pójście na łatwiznę”

premier donald Tusk
Premier Donald Tusk
Autor. Kancelaria Premiera (@PremierRP)/X

Rząd zaprezentował założenia polskiej strategii gospodarczej. Jej realizacja ma sprawić, że 2025 r. będzie dla naszego kraju przełomowy. Ważnym punktem są inwestycje wielkich zagranicznych koncernów nad Wisłą. Według części ekspertów, „to pójście na łatwiznę”. 

W poniedziałek 10 lutego br. premier Donald Tusk oraz minister finansów Andrzej Domański przedstawili polską strategię gospodarczą. Zgodnie z planami rządu, 2025 ma być rokiem przełomowym, również w odniesieniu do nowoczesnych technologii. Poza deklaracjami rekordowych inwestycji (ponad 650 mld zł) do końca roku, usłyszeliśmy również, że Big Techy mają w większym stopniu wkroczyć do Polski.

Szef rządu przekazał, że dopinane są plany inwestycyjne z Google i Microsoft. Przedstawiciele wspomnianych koncernów niebawem mają zawitać do naszego kraju w celu odbycia spotkania z Donaldem Tuskiem. Dodatkowo, prowadzone są rozmowy z m.in. Amazon czy IBM.

Więcej w materiale: Rząd dopina inwestycje z Big Techami. Ważny punkt strategii.

    Inwestycja w zagraniczne firmy

    Zapowiedzi wywołały falę komentarzy, w tym specjalistów i ekspertów branży. Zwrócono uwagę na fakt, że polski rząd zamierza stworzyć dogodne warunki, również finansowe, zagranicznym koncernom (głównie amerykańskim), zamiast inwestować w rodzime przedsiębiorstwa.

    „Donald Tusk ogłosił, że w 2025 roku inwestycje w Polsce osiągnął rekordowy poziom 650 miliardów złotych (około 155 miliardów euro), nazywając ten rok »przełomowym«, ale jednocześnie sugerując, że będziemy inwestować w rozwiązania amerykańskie” - zwróciła uwagę prof. Aleksandra Przegalińska w swoich mediach społecznościowych.

    Sprawę skomentowała również była minister cyfryzacji Anna Streżyńska. „Dobrze by było, gdybyśmy tak samo swoją uwagą i wsparciem dopieszczali krajowe firmy, te same, na które nakłada się codziennie dziesiątki nowych regulacji a potem się je z nich uwalnia (zawsze częściowo, by potem nałożyć kolejne)” – wskazała, publikując wpis na LinkedIn.

      Reklama

      Google w polskiej infrastrukturze energetycznej

      Warto także zaznaczyć, że według słów premiera, Google wyraził wolę współpracy w zakresie modernizacji polskiej infrastruktury energetycznej, aby „uwolnić rezerwy, które drzemią”. Mowa o rozwijaniu inteligentnych sieci przesyłowych. Wszystko po to, by nie zabrakło energii potrzebnej do prowadzenia innowacyjnej działalności nad Wisłą.

      „Myślę, że mamy krajowy potencjał i chcielibyśmy, żeby dać mu szansę, szczególnie jeśli chodzi o inteligentne oprogramowanie” – czytamy we wpisie byłej minister. 

        „Pójście na łatwiznę”

        Z kolei w ocenie przedsiębiorcy i inwestora Artura Kurasińskiego, słowa, które usłyszeliśmy podczas prezentacji strategii to narracja uprawiana przez każdy rząd od lat

        Pójście na łatwiznę i zasponsorowanie zagranicznych koncernów (amerykańskich) w celu pochwalenia się »sukcesem« w kolejnej kampanii wyborczej” – wypowiada się stanowczo na LinkedIn.

        Prof. Aleksandra Przegalińska pozytywnie ocenia sam fakt zainteresowania wszystkich decydentów kwestią nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji. Jednak jak podkreśliła, „przydałoby się więcej wewnątrzeuropejskiej koordynacji i wspólnych działań”.

          Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

          Reklama
          Reklama

          Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?

          YouTube cover video

          Komentarze

            Reklama