Biznes i Finanse
Rynek chipów czekają kłopoty? Wszystko przez wodę
Niedobory wody mogą stanowić duży kłopot dla producentów półprzewodników. Zaawansowane chipy będą jeszcze droższe a globalny łańcuch dostaw czekają dłuższe przestoje?
Wśród firm produkujących półprzewodniki rośnie zapotrzebowanie na wodę. Firmom produkującym półprzewodniki grożą niedobory wody – donosi portal CNBC, wskazując na wyniki raportu opublikowanego przez S&P.
Czytaj też
Efekt domina
Podmiotem, który mogą dotknąć deficyty najcenniejszego surowca jest m.in. największy na świecie kontraktowy producent chipów, TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). Jak wskazuje portal, tajwański gigant chipów ma odpowiadać za produkcję 90 proc. światowych zaawansowanych półprzewodników, wykorzystywanych m.in. do rozwoju sektora AI. To z tych technologii mają korzystać takie potęgi, jak Apple czy Nvidia, o której rekordowych zyskach (właśnie za sprawą chipów i AI) pisaliśmy ostatnio w tym tekście.
Czytaj też
Znaczenie wody
Produkcja półprzewodników jest niemożliwa bez wody. To ona odpowiada za chłodzenie poszczególnych urządzeń a także zapewnia, że produkowane procesory pozbawione są kurzu i pyłu, które uniemożliwiałyby ich sprawne funkcjonowanie. Dzięki specjalnie oczyszczonej, ultra czystej wodzie dochodzi do płukania płytek półprzewodnikowych. Więcej na ten temat pisaliśmy na łamach CyberDefence24 w tym tekście.
„Im bardziej zaawansowany chip, im więcej etapów produkcji, tym więcej zużywanej wody” – powiedział Hins Li, przedstawiciel S&P Global Ratings, który zauważył też, że ostatnia dekada i boom technologiczny, jaki obserwujemy, wpłynęły na znaczący wzrost zużycia wody potrzebnej do produkcji.
Czytaj też
Problem będzie narastał
Wracając do raportu, warto zauważyć, że problem niedoboru wody nie jest uznawany za problem, który dotknie branżę w najbliższych miesiącach. Dokument stanowi raczej pewnego rodzaju ostrzeżenie przed nieroztropnym użytkowaniem surowca, jakim jest woda.
„Brak wody nie będzie miał znaczącego wpływu na działalność w perspektywie najbliższych trzech lat. (…) Jednakże złe zarządzanie kwestią zaopatrzenia w wodę może wpłynąć na spadek produkcji TSMC nawet o 10 proc. w stosunku do naszych wcześniejszych prognoz dotyczących 2030 roku” – czytamy w raporcie S&P.
Realizacja takiego scenariusza będzie miała ogromny wpływ na rozwój rynku, którego konsekwencje trudno przewidzieć.
/MG
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].