Tajwański TSMC zainwestuje 2,9 mld dolarów w budowę nowej fabryki chipów. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie.
TSMC, czyli Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, to tajwańskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją układów scalonych, powstałe w 1987 roku.
Klientem TSMC jest między innymi Nvidia, która wykorzystuje chipy wyprodukowane przez tajwańską firmę do tworzenia generatywnej sztucznej inteligencji. TSMC dostarcza też półprzewodniki gigantom takim jak Apple czy Qualcomm.
Zaawansowana opakowania
W ubiegłym tygodniu dyrektor generalny TSMC, C.C. Wei zapowiedział, że w przyszłym roku firma planuje podwoić swoją zdolność produkcyjną w zakresie zaawansowanych opakowań. Aby zrealizować ten cel potrzebne będzie wybudowanie nowej fabryki. Powstanie w Tongluo Science Park, a docelowo zakład na stworzyć 1,5 tys. nowych miejsc pracy.
Czym jest „zaawansowane opakowanie" w przemyśle półprzewodników? Jak czytamy na stronie CNN , polega ono na stosowaniu zaawansowanych technologicznie metod łączenia komponentów z różnych płytek w celu stworzenia mocniejszego chipa komputerowego.
Czytaj też
Spór o półprzewodniki
Produkcja i sprzedaż półprzewodników to jeden z gorących tematów w ostatnich miesiącach. To chipy stanowią element rywalizacji pomiędzy największymi światowymi potęgami. Przykład tej rywalizacji opisywaliśmy w poniedziałek na łamach CyberDefence24 . Chodzi o przypadek Japonii, która wprowadziła restrykcje dotyczące eksportu mikroprzewodników. Nowe przepisy uderzyły bezpośrednio w Chiny, które oprotestowały zarządzenia Tokio.
Budowa nowej fabryki przez Tajwan, japońska decyzja dotycząca eksportu mikroprzewodników, a także szereg decyzji podejmowanych przez amerykańską administrację potwierdzają, że rywalizacja o chipy trwa i nabiera tempa.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].