Reklama

Biznes i Finanse

Rosja stworzy własne sprzęty z systemem Android. Zbuduje je państwowa firma

Rosja stworzy własne telefony i tablety z systemem Android. Zbuduje je państwowa firma – Narodowa Korporacja Komputerowa, która jest jednym z największych przedsiębiorstw IT w kraju Władimira Putina. Inwestycja ma kosztować 10 mld dolarów.

Reklama

Telefon, który ma zamiar wyprodukować Rosja, obecnie nie ma jeszcze nazwy. Wiadomo jednak, że inwestycja Narodowej Korporacji Komputerowej ma kosztować 10 mld dolarów, a celem firmy jest sprzedaż 100 tys. egzemplarzy smartfona do końca... bieżącego roku.

Reklama

Założyciel należącej do państwa firmy – Aleksander Kalinin – twierdzi przy tym, że do 2026 roku chce zająć nawet 10 proc. rosyjskiego rynku telefonów komórkowych i tabletów.

Wymuszone innowacje

Magazyn "Wired" przypomina, że po rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę z lutego ub. roku wiele globalnych firm technologicznych wycofało się z Rosji , tak, jak zrobiły to np. Samsung i Apple, dwie najpopularniejsze marki smartfonów na świecie.

Reklama

W odpowiedzi Rosja podwoiła wysiłki na rzecz samowystarczalności technologicznej – i jak widać, w ich zakres wchodzi również zbudowanie własnego smartfona i tabletu z Androidem.

Amerykańskie ministerstwo handlu nie tak dawno temu zablokowało możliwość eksportowania do Rosji telefonów i innych urządzeń elektronicznych, które kosztują więcej, niż 300 dolarów. Wieści o rosyjskim smartfonie ujrzały światło dzienne zaledwie kilka dni po tych doniesieniach – zwraca uwagę redakcja. Eksperci, na których opinię się przy tym powołuje, wskazują jednak, iż konkurencja z innymi, zagranicznymi sprzętami będzie dla Rosji trudna – niskobudżetowe i powszechnie dostępne telefony to specjalność produkcji w Chinach.

Kłopotliwe może być również swobodne korzystanie z amerykańskiego systemu Android, który najprawdopodobniej w wypadku Rosji będzie podlegać sankcjom tak samo, jak to miało miejsce w przypadku koncernu Huawei. W przyszłości zatem rosyjskie smartfony i tablety mogą podzielić los sprzętów chińskiego giganta , a ich użytkownicy będą zmuszeni do „przestawienia się" na inny, np. rdzennie rosyjski system operacyjny.

Cyfrowa suwerenność czy stroszenie piór?

Według Rosji, budowa własnego telefonu z Androidem to przejaw cyfrowej suwerenności i dążenia do niezależności od innych krajów w zakresie usług i produktów cyfrowych. Od początku inwazji, kraj Władimira Putina obiecywał swoim obywatelom znaczne doinwestowanie rodzimej gospodarki, w szczególności w zakresie rozwoju branży elektronicznej. Obecnie jednak nie jest wcale pewne, czy miliony rubli, jakie Kreml chce wpompować w rynek, przełożą się na powstanie nowych produktów i jakąkolwiek innowacyjność.

Zdaniem wielu analityków, doniesienia o własnym smartfonie i tablecie z Androidem mogą być po stronie rosyjskiej kolejnym ruchem PR-owym.

Cyfrowa suwerenność w Rosji ma natomiast raczej wymiar kontroli państwa nad życiem obywateli na wzór chiński – czy to, gdy mowa o cenzurze internetu, czy też władzy nad infrastrukturą krytyczną i dążeniu do monopolizacji rynku przez państwowe przedsiębiorstwa.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama