Reklama

Biznes i Finanse

Oligarchowie chcą przejąć cały biznes Yandex w Rosji

Yandex chce w całości oddzielić rosyjski biznes od spółki-matki w Niderlandach
Yandex chce w całości oddzielić rosyjski biznes od spółki-matki w Niderlandach
Autor. ermakov / Flickr

Rosyjscy oligarchowie chcą, aby krajowa część firmy Yandex całkowicie oddzieliła się od swojej spółki-matki z Niderlandów. Sprzedaż udziałów ma nastąpić do końca tego roku. Sprawa nie jest jeszcze publiczna.

Reklama

Yandex NV, który jest spółką macierzystą dla rosyjskiego oddziału firmy, planuje sprzedać go w całości do końca tego roku. To wynik nacisku ze strony rosyjskich oligarchów, którzy chcą zerwać relacje z niderlandzką spółką. Krytyczne wypowiedzi na temat wojny na Ukrainie, na które pozwolił sobie jej właściciel, sprawiły, że rosyjscy udziałowcy Yandeksu boją się o potencjalnych inwestorów - pisze Bloomberg.

Reklama

Rosyjski zysk

Reklama

Rosyjski oddział Yandeksu generuje największe zyski dla firmy. Według źródeł agencji, które pragną zachować anonimowość, wcześniej - zamiast całkowitego rozdzielenia obu firm - planowano sprzedać większościowe udziały w rosyjskim biznesie spółki, jednak zdecydowano się ostatecznie na realizację innego scenariusza.

W Rosji Yandex, o którym szerzej pisaliśmy na naszych łamach tutaj, oprócz wyszukiwarki internetowej i innych usług online oferuje jeszcze aplikację do zamawiania przejazdów osobowych oraz platformę e-commerce. Jego założyciel - Arkady Wołoż - objęty został międzynarodowymi sankcjami przez Unię Europejską. Powodem miało być powielanie przez Yandex rosyjskiej propagandy i odcinanie tamtejszego społeczeństwa od informacji z Zachodu na temat tego, czym naprawdę jest „specjalna operacja wojskowa”, którą Putin realizuje na Ukrainie od 24 lutego 2022 r.

Ostateczna decyzja w sprawie rozdzielenia obu spółek Yandeksu ma zapaść jeszcze w listopadzie na posiedzeniu zarządu, a ogłoszona zostanie w grudniu.

Specjalna strefa ekonomiczna

Yandex, według doniesień Bloomberga, planuje zarejestrować swój oddział w specjalnej strefie ekonomicznej w Kaliningradzie i tam właśnie skonsolidować wszystkie rosyjskie zasoby przed sprzedażą.

Agencja przypomina, że firma działa jako zarejestrowana w Niderlandach od 2007 roku, co nie powinno dziwić - to częsta strategia rosyjskich spółek, które poszukują zagranicznych inwestorów i nie chcą kojarzyć się wyłącznie z krajem Putina. Do momentu inwazji na Ukrainę, akcje były obracane w ramach giełdy Nasdaq.

Rosyjskie aktywa Yandeksu są warte ok. 6,6 mld dolarów (600 miliardów rubli).

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama