Biznes i Finanse
Miliard na polską AI. Nie ma planów utworzenia funduszu celowego
Rząd chce rozwijać sztuczną inteligencję. W planach jest m.in. budowa fabryki AI i rozwój Instytutu IDEAS. Ambitne plany pochłoną ogromne pieniądze. Pytamy zatem o metodę finansowania.
Polska ma brać udział w technologicznej rewolucji, która dokonuje się na naszych oczach. Ambitne plany i założenia dotyczące AI znajdziemy w m.in. strategicznych dokumentach (np. resortu obrony), propozycjach Ministerstwa Cyfryzacji czy też samych zapowiedziach i deklaracjach przedstawicieli władzy.
W ubiegły piątek miało miejsce uroczyste podpisanie listu intencyjnego w sprawie Rady Funduszu Sztucznej Inteligencji przez m.in. wicepremierów Krzysztofa Gawkowskiego i Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz reprezentantów ważnych, krajowych instytucji (np. NCBR, Polskiego Funduszu Rozwoju czy Banku Gospodarstwa Krajowego).
Podczas wydarzenia szef resortu cyfryzacji zapowiedział, że na polską sztuczną inteligencję przeznaczony zostanie miliard złotych. Jak informowaliśmy, pieniądze mają wesprzeć np. budowę fabryki AI, rozwój modelu PLLuM oraz Instytutu IDEAS.
Czytaj też
Pieniądze na AI. Nie będzie funduszu celowego
„Budujemy mechanizm, który będzie koordynował wszystkie wydatki w państwie w obszarze sztucznej inteligencji” – przekazał Krzysztof Gawkowski. To właśnie główne zadanie wspomnianej wcześniej Rady Funduszu Sztucznej Inteligencji.
Co ważne, okazuje się jednak, że Ministerstwo nie planuje utworzenia nowego funduszu celowego. Jak wynika z naszych ustaleń, resort stawia na wspólne programowanie środków i programów (np. INFOSTRATEG i programy typu Venture).
„Rozwój ekosystemu AI wymaga różnych metod finansowania, dlatego zamiast konkretnych przesunięć środków (w ramach budżetu – red.) planowany jest spójny proces programowania” – tłumaczy dla naszego portalu Mateusz Pawłowicz z Biura Komunikacji resortu cyfryzacji.
Czytaj też
Zadania Rady Funduszu AI
Kiedy zostaną uruchomione pieniądze z puli 1 mld zł? Jak deklaruje ministerstwo, fundusz (jako instrument kompozytowy) już teraz oferuje środki w ramach m.in. INFOSTRATEG. Niebawem ma być także dostępne finansowanie na chmurę czy inne nowoczesne technologie, o których mowa w KPO.
„Zasady ubiegania się o środki będą zależeć od konkretnego programu” – wyjaśnia Mateusz Pawłowicz. Zajmie się tym Rada Funduszu Sztucznej Inteligencji, która – przynajmniej z założenia – ma je ujednolicić. Jak słyszymy, resort chce uprościć dostęp do finansowania, aby jak najwięcej podmiotów z niego skorzystało.
Jednym z zadań Rady będzie identyfikacja potencjalnych beneficjentów. Obecnie mają już trwać przygotowania do szczegółowych analiz.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].