Reklama

Technologie

Nagroda Nobla z Fizyki dla "ojców chrzestnych" sztucznej inteligencji

Tegoroczni laureaci Nagrody Nobla z fizyki: John Hopfield i Geoffrey Hinton
Tegoroczni laureaci Nagrody Nobla z fizyki: John Hopfield i Geoffrey Hinton
Autor. X/ oficjalne konto Nagrody Nobla

Tegoroczni laureaci Nagrody Nobla z fizyki to John Hopfield i Geoffrey Hinton, zwani „ojcami chrzestnymi sztucznej inteligencji”. Rozwinęli oni metody, które dziś stanowią podstawę uczenia się sztucznych sieci neuronowych.

Królewska Szwedzka Akademia Nauk postanowiła przyznać tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki Johnowi J. Hopfieldowi i Geoffreyowi E. Hintonowi „za fundamentalne odkrycia i wynalazki, które umożliwiają uczenie maszynowe za pomocą sztucznych sieci neuronowych”.

Ich badania i narzędzia są podstawą do opracowania metod, które dziś stanowią fundament uczenia maszynowego.

Jak uzasadniono, John Hopfield stworzył pamięć asocjacyjną, która może przechowywać i rekonstruować obrazy i inne rodzaje wzorców w danych, natomiast Geoffrey Hinton wynalazł metodę, która może autonomicznie znajdować właściwości w danych, tym samym wykonywać zadania, takie jak identyfikowanie określonych elementów na obrazach.

Czytaj też

Reklama

Nagroda Nobla dla "ojców AI"

W oficjalnym oświadczeniu Akademii czytamy: „Kiedy mówimy o sztucznej inteligencji, często mamy na myśli uczenie maszynowe z wykorzystaniem sztucznych sieci neuronowych. Technologia ta została pierwotnie zainspirowana strukturą mózgu. W sztucznej sieci neuronowej, neurony mózgu są reprezentowane przez węzły o różnych wartościach. Węzły te wpływają na siebie nawzajem poprzez połączenia, które można porównać do synaps i które mogą być wzmacniane lub osłabiane. Sieć jest trenowana, na przykład poprzez tworzenie silniejszych połączeń między węzłami o jednocześnie wysokich wartościach. Tegoroczni laureaci przeprowadzili ważne prace nad sztucznymi sieciami neuronowymi począwszy od lat 80. XX wieku”

John J. Hopfield to profesor na Uniwersytecie Princeton, a Geoffrey E. Hinton jest profesorem na Uniwersytecie Toronto w Kanadzie. Laureaci Nagrody Nobla otrzymają w sumie 11 mln koron szwedzkich (do podziału po równo między nimi).

Czytaj też

Reklama

Odejście z Google

Przypomnijmy, że w maju ubiegłego roku Geoffrey Hinton ostrzegał przed niebezpieczeństwami, jakie wiążą się z powszechnym korzystaniem z rozwiązań AI. Obawiał się on między innymi, że technologia będzie rozpowszechniać fałszywe informacje i eliminować miejsca pracy i żałuje swojej „pionierskiej roli w rozpowszechnianiu AI”. Dodał, że zrezygnował z pracy w Google, aby móc ostrzec o ryzyku związanym ze sztuczną inteligencją, nie martwiąc się o swój wpływ na firmę, w której pracował.

/NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama