Biznes i Finanse
Czy Musk kupi TikToka?
Do wejścia zakazu działalności TikToka w USA pozostało 5 dni, a szanse na stwierdzenie niezgodności ustawy z konstytucją przez Sąd Najwyższy są nikłe. Chińscy właściciele zaczęli zastanawiać się nad sprzedaniem amerykańskiej części platformy podmiotowi z tego kraju. Co ciekawe, obecnie rozważany kupiec nie był do tej pory wymieniany w tej roli.
Trwa wielkie odliczanie do wdrożenia zakazu działalności TikToka w Stanach Zjednoczonych, co zgodnie z ustawą podpisaną poprzedniej wiosny przez prezydenta Joe Bidena ma nastąpić 19 stycznia. Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, ByteDance walczy przed Sądem Najwyższym o stwierdzenie niezgodności nowego prawa z Konstytucją USA, co pozwoliłoby na zachowanie status quo.
Czytaj też
Sprzedadzą TikToka? Musk zamiast McCourta
Jedyną opcją, oprócz zamknięcia działalności serwisu w Stanach jest sprzedaż tej części TikToka amerykańskiemu podmiotowi. Do tej pory ofertę zakupu złożył miliarder Frank McCourt wraz ze swoją organizacją Project Liberty. Priorytetem dla Chińczyków ma być jednak utrzymanie platformy we własnych rękach.
Okazuje się jednak, że ByteDance rozważa opcję pozbycia się amerykańskiej części swojej aplikacji. Jak podaje Bloomberg, nie chodzi o ofertę złożoną przez McCourta; potencjalnym kupcem miałby być Elon Musk. Ma to być element współpracy Chińczyków z administracją Donalda Trumpa, którego inauguracja odbędzie się 20 stycznia – dzień po wejściu nowych przepisów w życie.
Według anonimowych źródeł Bloomberga, oficjalnie spółkę TikTok US miałby zakupić X (dawny Twitter). Przyniosłoby to kilka korzyści Muskowi: jego platforma mogłaby zyskać nowych reklamodawców, a xAI – dane do treningu sztucznej inteligencji w postaci treści użytkowników.
Czytaj też
Najpierw walka w sądach, potem sprzedaż
Pozytywna opinia o Musku, jaką ma mieć wielu pracowników ByteDance, nie przeważa jednak opinii firmy w kwestii kierunku działań. Chińczycy chcą nadal przede wszystkim walczyć o zniesienie zakazu przed Sądem Najwyższym, potencjalna sprzedaż jest na drugim planie. Mimo to, wypowiedzi sędziów podczas posiedzenia z 10 stycznia wskazują, że prawo raczej nie zostanie uchylone.
Istotnym problemem są także zasady sprzedaży algorytmów, które obowiązują w Chinach. Ponieważ istotnym elementem platformy jest algorytm rekomendacji, Pekin musiałby wydać zgodę na sprzedaż TikTok US amerykańskiemu kupcowi. Pozostaje również kwestia pieniędzy - Bloomberg wycenił serwis na ok. 40-50 mld dol., co stanowiłoby wyzwanie nawet dla Muska. Dla porównania, gdy 3 lata temu kupował Twittera, cena wyniosła ok. 44 mld dol.
Musk w zeszłym roku wskazywał, że TikTok powinien nadal funkcjonować w USA, pomimo tego, że jest to konkurencja dla X. „To byłoby sprzeczne z wolnością słowa” – napisał w kwietniu na swojej platformie społecznościowej.
Poparcie wyraził także kilkukrotnie Trump, który spotkał się z szefem TikToka i wystosował prośbę do Sądu Najwyższego.
Chińskie rozważania w sprawie sprzedaży mają jednak być „na etapie wstępnym” – nie wiadomo również, czy jakiekolwiek dyskusje na ten temat na poziomie biznesowym lub rządowym miały już miejsce.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany