Reklama

Biznes i Finanse

Chiny nie przejmą brytyjskiej fabryki czipów. Chodzi o bezpieczeństwo

Autor. Jagger / WikimediaCommons

Chiny nie przejmą największej brytyjskiej fabryki czipów Newport Wafer Fab, produkującej miesięcznie nawet 32 tys. podzespołów. Transakcję zablokowano ze względów bezpieczeństwa narodowego.

Reklama

Fabryka Newport Wafer Fab miała zostać przejęta przez zlokalizowaną w Niderlandach spółkę Nexperia. Problem polega na tym, że właścicielem Nexperii jest Wingtech, wspierana przez państwo chińska firma notowana na giełdzie w Szanghaju – pisze serwis CNBC.

Reklama

Transakcję przejęcia fabryki z Newport zablokował brytyjski rząd, powołując się na względy bezpieczeństwa narodowego.

Chiny muszą oddać fabrykę

Minister ds. biznesu, energii i strategii przemysłowej Grant Shapps w środę nakazał Nexperii sprzedaż większościowego pakietu udziałów w Newport Wafer Fab, który wcześniej kupiła za 75 mln dolarów (63 mln funtów).

Reklama

W związku z tym, Nexperia będzie musiała pozbyć się aż 86 proc. udziałów. Firma początkowo miała ich 14 proc., a do całkowitego przejęcia doszło w lipcu ub. roku.

Jak napisał na Twitterze minister Shapps, Wielka Brytania „wita zagraniczny handel i inwestycje, które wspierają wzrost i pracę", jednak „tam, gdzie zidentyfikowane zostanie ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego, będzie działała zdecydowanie".

Przedstawicielstwo Nexperii nie zgadza się z decyzją brytyjskiego rządu i chce się od niej odwołać.

„Jesteśmy naprawdę zszokowani" – twierdzi menedżer firmy na Wielką Brytanię. „Decyzja jest zła i będziemy się od niej odwoływać, aby ją odwrócić i ochronić ponad 500 miejsc pracy w Newport" – dodaje.

Rośnie ostrożność względem Chin

To nie jedyna blokada przejęcia przez chiny europejskich fabryk podzespołów komputerowych w ostatnim czasie.

Na łamach CyberDefence24.pl można przeczytać o podobnej decyzji, którą w końcu względem przejęcia fabryki czipów podjął rząd federalny Niemiec, naciskany przez służby wskazujące na zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego wypływające z kontroli Chin nad tymi kluczowymi dla gospodarki firmami.

W przypadku brytyjskiej fabryki, rząd Zjednoczonego Królestwa zaczął przyglądać się przejęciu przez Nexperię wcześniej w tym roku – świadom wagi, jaką ma branża półprzewodników i firmy produkujące czipy.

Świat boryka się z kryzysem półprzewodnikowym, Chiny zaś – z sankcjami, którymi zostały obłożone przez USA. O tym, jak kontrole eksportowe wpływają na branżę czipową ChRL, rówież pisaliśmy na łamach naszego serwisu .

Coraz więcej krajów zdaje sobie sprawę, że kontrola nad istotnymi dla gospodarki cyfrowej podmiotami jest kluczowa nie tylko ekonomicznie, ale i geopolitycznie. Państwa są również świadome dążności Chin do dominacji w wielu sektorach.

Tymczasem, w Polsce chiński potentat rynku samochodów elektrycznych Geely będzie dostarczać platformy dla „polskich elektryków" – samochodów Izera.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Extern.

    O proszę, czyli projekt Izera jednak posuwa się dalej, mimo jakiejś ostatnio ciszy w eterze na ten temat. A swoją drogą powiało ostatnio ostrożnym optymizmem na linii USA-Chiny. Kto wie, może jednak mocarstwa jakoś bez wojny się dogadają co do podziału świata.