Reklama

Biznes i Finanse

Spadek wartości azjatyckich producentów chipów. Kolejne sankcje USA

Fot. CristianIS/Pixabay

Wartość akcji wiodących producentów czipów z Azji spadła po ogłoszeniu przez USA kolejnych sankcji wobec Chin, które mają ograniczyć sprzedaż amerykańskich technologii do tego kraju.

Reklama

Nowe amerykańskie sankcje to zakaz sprzedaży przez firmy z USA przedsiębiorstwom z Chin czipów wykorzystywanych do budowy superkomputerów i używanych w rozwiązaniach sztucznej inteligencji. Zakaz obejmuje również sprzedaż tych podzespołów przez firmy, które co prawda nie pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, ale w swojej produkcji wykorzystują amerykańskie komponenty, technologie lub sprzęt i oprogramowanie.

Reklama

Sankcje mają na celu przede wszystkim uderzenie w sektor wojskowy i rozwój nowych technologii w Chinach, które stawiają na ich militarne wykorzystanie.

Czytaj też

Spadek wartości czipowych gigantów z Azji

We wtorek, jak pisze serwis BBC, wartość akcji tajwańskiego producenta czipów TSMC spadła o ponad 8 proc. Południowo-koreański Samsung Electronics stracił 1,4 proc., Tokyo Electron z Japonii natomiast – 5,5 proc.

Reklama

Największy chiński producent czipów – firma SMIC – straciła na wartości 4 proc. (notowania z giełdy w Hongkongu).

BBC zwraca uwagę, że przyczyną spadków nie są wyłącznie amerykańskie sankcje, choć to informacje o nich wywołały tąpnięcie.

Na całym świecie w obliczu kryzysu maleje również popyt na podzespoły, a produkcja wyhamowuje.

W USA w poniedziałek indeks Nasdaq, w ramach którego notowanych jest bardzo wiele firm technologicznych, został zamknięty na najniższym poziomie notowanym od lipca 2020 roku. Spadki zaliczyły m.in. takie spółki jak Nvidia, Intel, Qualcomm i Advanced Micro Devices (AMD).

Czytaj też

Sektor technologiczny przygotowuje się na kryzys

W ubiegły piątek południowo-koreański gigant elektroniki – Samsung – ostrzegł o możliwym, bardzo dużym bo wynoszącym aż 32 proc. spadku w notowanych przez firmę zyskach.

Powodem jest przede wszystkim gwałtowny spadek cen czipów pamięci, który wiąże się ze słabnącym popytem na urządzenia elektroniczne.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama