Reklama

Biznes i Finanse

Chiny nie wykupią niemieckich producentów czipów

Autor. Deutsche Bundesbank / Flickr

Niemiecki rząd zdecydował, że jednak zablokuje inwestycje Chin dwóch lokalnych producentów czipów ze względów bezpieczeństwa narodowego – podała w środę agencja Reutera, powołując się na źródła bliskie sprawie.

Reklama

O tym, że Berlin chce wpuścić Chiny do kluczowych dla gospodarki firm produkujących podzespoły elektroniczne, pisaliśmy na łamach naszego serwisu w tym tekście .

Reklama

Agencja Reutera przypomina, że ministerstwo gospodarki RFN rekomendowało rządowi zablokowanie przejęcia przez Chiny spółki Elmos produkującej czipy wskazując, że będzie to stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Niemiec.

Berlin zdecydował w środę o zablokowaniu sprzedaży firmy Elmos szwedzkiej i kontrolowanej przez Chiny spółce Silex. Należy ona do koncernu Sai Microelectronics.

Reklama

Drugą firmą, która nie trafi w chińskie ręce, jest ERS Electronic, działająca w Bawarii. Reuters zaznacza, że nie wiadomo, jaka chińska firma chciała przejąć to przedsiębiorstwo, jednak jasne jest to, że do przejęcia nie dojdzie.

Czytaj też

Dlaczego Niemcy zmieniają zdanie?

Jedno ze źródeł cytowanych przez agencję twierdzi, że rząd federalny zdecydował o zablokowaniu transakcji posługując się przepisami Aktu o handlu zagranicznym.

Kanclerz RFN Olaf Scholz w ubiegłym tygodniu odwiedził Chiny, a głównym tematem rozmowy były właśnie wzajemne relacje gospodarcze obu krajów. Blokada przejęć niemieckich firm przez spółki Państwa Środka ma miejsce w czasie, w którym relacje te są dość napięte – zwraca uwagę Reuters.

Czytaj też

Kwestią pozostaje nie tylko udział europejskich, w tym – niemieckich firm w chińskim rynku, ale i względy bezpieczeństwa narodowego, które wiążą się z obecnością Chin na rynkach europejskich – pisze agencja i wskazuje, że dla Niemiec ważnym elementem w dyskusji pozostaje też zmniejszenie zależności gospodarczej od Chin.

Wcześniejsze decyzje kanclerza – takie jak np. zezwolenie Chinom na wykup mniejszościowych udziałów w porcie w Hamburgu – wzbudziły sprzeciw w koalicji, z którą Scholz rządzi Niemcami, ale też obawy niemieckich organów bezpieczeństwa i ministerstwa spraw zagranicznych, które ostrzegały przed tym, iż inwestycja Chin w port pozwala im na znaczące i nieproporcjonalne wręcz rozszerzenie własnych wpływów.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama