Biznes i Finanse
Altman już nie będzie dyrektorem generalnym OpenAI. Idzie do Microsoftu
Samuel Altman nie będzie już dyrektorem generalnym OpenAI. Zarząd spółki nie zgodził się na warunki jego powrotu. Zamiast tego, Altman przejdzie do Microsoftu - o czym poinformował dyrektor generalny tego koncernu, Satya Nadella.
O odejściu Altmana z OpenAI informowaliśmy na łamach CyberDefence24.pl tutaj. Do nieoczekiwanego zwrotu akcji doszło w piątek, kiedy dowiedzieliśmy się, że „zarząd nie ma już zaufania do jego zdolności do dalszego kierowania OpenAI”, jak podała firma w swoim oświadczeniu.
W ciągu weekendu wiele spekulowano o możliwym powrocie Altmana na poprzednie stanowisko - miało to być negocjowane z zarządem, a optował za tym m.in. główny inwestor OpenAI - koncern Microsoft. Altman jednak nie wróci na stanowisko dyrektora generalnego - a przejdzie do Microsoftu, o czym informuje czeska telewizja publiczna, powołując się na słowa prezesa Microsoftu - Satyi Nadelli.
Odvolaný ředitel OpenAI Sam Altman a bývalý šéf správní rady Greg Brockman odcházejí do Microsoftu. Oznámil to šéf Microsoftu Satya Nadella.
— ČT24 (@CT24zive) November 20, 2023
Na profilu prezesa Microsoftu w serwisie X (Twitter) można przeczytać, że do firmy dołączy również Greg Brockman, w towarzystwie innych osób, które zdecydowały się odejść z OpenAI:
We remain committed to our partnership with OpenAI and have confidence in our product roadmap, our ability to continue to innovate with everything we announced at Microsoft Ignite, and in continuing to support our customers and partners. We look forward to getting to know Emmett…
— Satya Nadella (@satyanadella) November 20, 2023
Szok i niedowierzanie
Na stanowisku prezesa OpenAI tymczasowo zastąpi go były prezes Twitcha - Emmet Shear. Według dziennika „Wall Street Journal”, Altman miał być zszokowany tą decyzją, bo rzekomo był pewien, iż zarząd zgodzi się na przyjęcie jego warunków i ponowne objęcie przez niego stanowiska szefa spółki, która stworzyła m.in. słynny ChatGPT.
Według nowojorskiego dziennika, w związku z odejściem Altmana pozostaje wiele pytań o OpenAI, na które obecnie nie mamy odpowiedzi. To Altman doprowadził do tego, że spółka znalazła się na pierwszych stronach gazet i szybko awansowała do tytułu jednego z najwyżej wycenianych startupów w historii branży technologicznej. „WSJ” pisze też, że to właśnie on był kluczową postacią w relacjach z Microsoftem, dzięki któremu możliwy jest rozwój firmy pod kątem finansowym - prowadzona przez nią działalność nie przynosi zysków, za to generuje ogromne koszty, a Microsoft zainwestował w nią - o czym już wiemy - co najmniej 10 mld dolarów.
Microsoft jest również firmą, która w dużej mierze uzależniła się od technologii tworzonych przez OpenAI - produkty internetowe koncernu takie jak wyszukiwarka Bing czy przeglądarka Edge wyposażone są w funkcje sztucznej inteligencji oparte o rozwiązania właśnie tego startupu.
Współpraca z OpenAI pozwoliła firmie z Redmond jako pierwszej zaoferować użytkownikom tego rodzaju produkty, w odróżnieniu od odwiecznego rywala spółki - koncernu Google, który swojego Barda zaprezentował znacznie później i jest on znacznie mniej dopracowany technicznie. Ostatecznie, Microsoft to największy inwestor OpenAI - jak podkreśla dziennik, koncern ma 49 proc. udziałów w startupie.
Altman będzie miał własną firmę?
Oprócz informacji podawanych przez czeską telewizję publiczną, w mediach pojawiły się spekulacje, że Altman założy własną firmę. Miał tak - według „WSJ” - powiedzieć swoim sprzymierzeńcom, którzy bronili go przed zarządem OpenAI i lobbowali za jego powrotem. Wśród nich znalazła się m.in. Mira Murati, która została powołana na stanowisko szefowej spółki (po tym, jak ogłoszono odejście Altmana w piątek). O tym, kim jest Murati, można dowiedzieć się więcej z tekstu na naszych łamach, który znajdziecie tutaj - wraz z wyrażanym przez nią stanowiskiem wyrażającym wsparcie dla regulacji sztucznej inteligencji.
Ilja Sutskever, który stoi za zwolnieniem Altmana i także jest jednym ze współtwórców OpenAI, poinformował pracowników firmy w niedziielę wieczorem, że nowym szefem zostanie były prezes Twitcha - Emmet Shear. Spowodowało to deklaracje o odejściu niektórych osób pracujących w OpenAI, niezadowolonych z takiego obrotu spraw.
„WSJ” wskazuje, że Sutskever był skonfliktowany z Altmanem wokół spraw takich, jak bezpieczeństwo sztucznej inteligencji rozwijanej przez firmę, a konflikt ten w ostatnich tygodniach przybierał na sile. Warto również odnotować, że jednym z warunków, które Altman stawiał jako konieczne do spełnienia dla swojego powrotu na stanowisko prezesa, była restrukturyzacja zarządu firmy - aktualnie posiadającego, jak widać - dużą władzę. Po zmianach zarząd nie byłby w stanie już kontrolować ruchów prezesa, ani tym bardziej go zwolnić.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].