Reklama

Technologie

Sam Altman zwolniony z OpenAI. Rewolucja w firmie stojącej za ChatGPT

Sam Altman, szef OpenAI
Sam Altman, szef OpenAI
Fot. Wikimedia Commons, Max Morse for TechCrunch/ CC BY 2.0

Dyrektor generalny OpenAI Sam Altman odchodzi z firmy. „Zarząd nie ma już zaufania do jego zdolności do dalszego kierowania OpenAI” - podała firma w oświadczeniu. „Nie był konsekwentnie szczery w swojej komunikacji z zarządem” - dodano. Zastąpi go dyrektorka ds. technologii Mira Murati. Czy to oznacza rewolucję w firmie stojącej za ChatGPT?

W piątek późnym wieczorem (czasu polskiego) OpenAI wydała oświadczenie, w którym ogłosiła prawdziwą rewolucję w firmie i „zmianę przywództwa”. Co to oznacza?

Dyrektor ds. technologii Mira Murati objęła stanowisko tymczasowego dyrektora generalnego OpenAI; natomiast twarz firmy - Sam Altman odchodzi. Został on de facto zwolniony. Jak podała spółka „trwa proces poszukiwania stałego następcy”.

Altman w reakcji na zwolnienie napisał na platformie X: „Uwielbiałem swój czas spędzony w OpenAI. To było dla mnie osobiście przemieniające i mam nadzieję, że trochę dla świata” – skomentował.

Czytaj też

Powód odejścia Altmana

Decyzję o zwolnieniu Altmana podjęła rada dyrektorów OpenAI, która działa jako organ zarządzający wszystkimi działaniami firmy. I to ona ogłosiła, że Sam Altman odejdzie ze stanowiska dyrektora generalnego i opuści radę dyrektorów. Natomiast Mira Murati, dotychczasowa dyrektorka ds. technologii - ze skutkiem natychmiastowym - będzie pełnić funkcję tymczasowego dyrektora generalnego.

Zarząd stwierdził w oświadczeniu, że dotychczasowy dyrektor generalny „nie był konsekwentnie szczery w komunikacji z zarządem, co utrudniało mu wykonywanie obowiązków” i że „zarząd nie ma już zaufania do jego zdolności do dalszego kierowania OpenAI”.

W oświadczeniu rada dyrektorów stwierdziła: „OpenAI zostało celowo skonstruowane, aby realizować misję: zapewnić, że generatywna sztuczna inteligencja przyniesie korzyści całej ludzkości. Zarząd pozostaje w pełni zaangażowany w realizację tej misji. Jesteśmy wdzięczni za wkład Sama w powstanie i rozwój OpenAI. Jednocześnie uważamy, że nowe przywództwo jest niezbędne w miarę naszych postępów. Jako lider działów badawczych, produktowych i bezpieczeństwa w firmie, Mira ma wyjątkowe kwalifikacje do objęcia roli tymczasowego dyrektora generalnego. Mamy pełne zaufanie do jej zdolności do kierowania OpenAI w tym okresie przejściowym” - podkreślili.

W skład zarządu OpenAI wchodzą: główny naukowiec Ilya Sutskever, niezależni dyrektorzy, dyrektor generalny Quora Adam D’Angelo, przedsiębiorca technologiczny Tasha McCauley oraz Helen Toner z Georgetown Center for Security and Emerging Technology.

OpenAI podała też, że współzałożyciel i prezes „Greg Brockman ustąpi ze stanowiska prezesa zarządu i pozostanie w firmie, podlegając dyrektorowi generalnemu”. Ostatecznie jednak - kilka godzin później - Brockman ogłosił, że odchodzi. „Sam i ja jesteśmy zszokowani i zasmuceni tym, co dzisiaj zrobił zarząd” - napisał na platformie X, dodając, że wciąż „próbują ustalić, co tak naprawdę się stało”.

Czytaj też

Polacy też odchodzą

Jak podało The Information, trzech starszych badaczy w OpenAI: Jakub Pachocki, dyrektor ds. badań; Szymon Sidor, badacz związany z firmą od siedmiu lat oraz Aleksander Mądry, szef zespołu ds. potencjalnych zagrożeń AI mieli przekazać współpracownikom, że także zrezygnowali i odchodzą, wobec wydarzeń, jakie dzieją się w spółce.

Powodem miało być nie tylko zwolnienie Sama Altmana, ale też nagła rezygnacja prezesa Grega Brockmana.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze