Technologie
Sam Altman zwolniony z OpenAI. Rewolucja w firmie stojącej za ChatGPT
Dyrektor generalny OpenAI Sam Altman odchodzi z firmy. „Zarząd nie ma już zaufania do jego zdolności do dalszego kierowania OpenAI” - podała firma w oświadczeniu. „Nie był konsekwentnie szczery w swojej komunikacji z zarządem” - dodano. Zastąpi go dyrektorka ds. technologii Mira Murati. Czy to oznacza rewolucję w firmie stojącej za ChatGPT?
W piątek późnym wieczorem (czasu polskiego) OpenAI wydała oświadczenie, w którym ogłosiła prawdziwą rewolucję w firmie i „zmianę przywództwa”. Co to oznacza?
Dyrektor ds. technologii Mira Murati objęła stanowisko tymczasowego dyrektora generalnego OpenAI; natomiast twarz firmy - Sam Altman odchodzi. Został on de facto zwolniony. Jak podała spółka „trwa proces poszukiwania stałego następcy”.
Altman w reakcji na zwolnienie napisał na platformie X: „Uwielbiałem swój czas spędzony w OpenAI. To było dla mnie osobiście przemieniające i mam nadzieję, że trochę dla świata” – skomentował.
i loved my time at openai. it was transformative for me personally, and hopefully the world a little bit. most of all i loved working with such talented people.
— Sam Altman (@sama) November 17, 2023
will have more to say about what’s next later.
🫡
Czytaj też
Powód odejścia Altmana
Decyzję o zwolnieniu Altmana podjęła rada dyrektorów OpenAI, która działa jako organ zarządzający wszystkimi działaniami firmy. I to ona ogłosiła, że Sam Altman odejdzie ze stanowiska dyrektora generalnego i opuści radę dyrektorów. Natomiast Mira Murati, dotychczasowa dyrektorka ds. technologii - ze skutkiem natychmiastowym - będzie pełnić funkcję tymczasowego dyrektora generalnego.
Zarząd stwierdził w oświadczeniu, że dotychczasowy dyrektor generalny „nie był konsekwentnie szczery w komunikacji z zarządem, co utrudniało mu wykonywanie obowiązków” i że „zarząd nie ma już zaufania do jego zdolności do dalszego kierowania OpenAI”.
W oświadczeniu rada dyrektorów stwierdziła: „OpenAI zostało celowo skonstruowane, aby realizować misję: zapewnić, że generatywna sztuczna inteligencja przyniesie korzyści całej ludzkości. Zarząd pozostaje w pełni zaangażowany w realizację tej misji. Jesteśmy wdzięczni za wkład Sama w powstanie i rozwój OpenAI. Jednocześnie uważamy, że nowe przywództwo jest niezbędne w miarę naszych postępów. Jako lider działów badawczych, produktowych i bezpieczeństwa w firmie, Mira ma wyjątkowe kwalifikacje do objęcia roli tymczasowego dyrektora generalnego. Mamy pełne zaufanie do jej zdolności do kierowania OpenAI w tym okresie przejściowym” - podkreślili.
W skład zarządu OpenAI wchodzą: główny naukowiec Ilya Sutskever, niezależni dyrektorzy, dyrektor generalny Quora Adam D’Angelo, przedsiębiorca technologiczny Tasha McCauley oraz Helen Toner z Georgetown Center for Security and Emerging Technology.
OpenAI podała też, że współzałożyciel i prezes „Greg Brockman ustąpi ze stanowiska prezesa zarządu i pozostanie w firmie, podlegając dyrektorowi generalnemu”. Ostatecznie jednak - kilka godzin później - Brockman ogłosił, że odchodzi. „Sam i ja jesteśmy zszokowani i zasmuceni tym, co dzisiaj zrobił zarząd” - napisał na platformie X, dodając, że wciąż „próbują ustalić, co tak naprawdę się stało”.
Sam and I are shocked and saddened by what the board did today.
— Greg Brockman (@gdb) November 18, 2023
Let us first say thank you to all the incredible people who we have worked with at OpenAI, our customers, our investors, and all of those who have been reaching out.
We too are still trying to figure out exactly…
Czytaj też
Polacy też odchodzą
Jak podało The Information, trzech starszych badaczy w OpenAI: Jakub Pachocki, dyrektor ds. badań; Szymon Sidor, badacz związany z firmą od siedmiu lat oraz Aleksander Mądry, szef zespołu ds. potencjalnych zagrożeń AI mieli przekazać współpracownikom, że także zrezygnowali i odchodzą, wobec wydarzeń, jakie dzieją się w spółce.
Powodem miało być nie tylko zwolnienie Sama Altmana, ale też nagła rezygnacja prezesa Grega Brockmana.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].