Reklama

Armia i Służby

Wojskowe gogle Microsoftu. Po raz pierwszy żołnierze użyją ich w terenie

US Air Force
Autor. US Air Force/Flickr/CC BY-NC 2.0

Tysiące innowacyjnych gogli wojskowych od Microsoftu trafi do amerykańskich żołnierzy z jednostek operacyjnych i szkoleniowych. Urządzenia po raz pierwszy zostaną wykorzystane w terenie. 

Reklama

W 2023 r. amerykańscy żołnierze mają w praktyce wykorzystać wojskowe odpowiedniki popularnych gogli HoloLens od Microsoftu. Etap ten udało się osiągnąć po pokonaniu kilku trudności technicznych – podaje Army Times. 

Reklama

Pentagon planuje dostarczyć siłom zbrojnym 5 tys. gogli w wersji IVAS 1.0 i 5 tys. w wersji IVAS 1.1. Urządzenia mają trafić do jednostek operacyjnych i szkoleniowych. Siły Zbrojne USA nie zdradzają jednak więcej szczegółów na ten temat. 

Czytaj też

Opóźnienia

Przypomnijmy, że urządzenia miały zostać wykorzystane w terenie przez wojskowych już we wrześniu 2021 r. Do tego nie doszło ze względu na m.in. problemy z ekranem. 

Reklama

W związku z tym wyznaczono kolejną datę – wrzesień 2022 r. Tutaj także nie dotrzymano terminu, co wynikało z braku odpowiedniego poziomu zaawansowania technologii. Jednak teraz miało dojść do przełomu.

Czytaj też

Słabe punkty

Mówimy o technologii IVAS (Integrated Visual Augmentation System), która jest rozwijana w ramach programu o wartości 22 mld dol. (na 120 tys. urządzeń w ciągu 10 lat). Jego celem jest zwiększenie świadomości sytuacyjnej pilotów myśliwców. 

Mixed News wskazuje, że słabymi punktami urządzeń są technologia wyświetlania obrazu oraz moc obliczeniowa w stosunku do gabarytów i wagi urządzenia. Część komponentów jest zintegrowana z hełmem żołnierza, podczas gdy pozostałe elementy (np. baterie) noszone są na ciele.

Czytaj też

Zwiększyć możliwości żołnierzy

Myśląc o IVAS można mieć skojarzenia z grami komputerowymi lub filmami, gdzie człowiek posiada innowacyjne okulary pokazujące „wszystko o wszystkim”. 

W praktyce wojskowe rozwiązanie Microsoftu umożliwia wyświetlanie istotnych obrazów i informacji przed oczami żołnierza, za pomocą zaawansowanych technologicznie gogli. W ten sposób może np. skuteczniej zlokalizować pozycję wroga, przeglądać wirtualną mapę 3D pola walki, widzieć otoczenie pomimo zadymienia, czy monitorować stan swojego zdrowia.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu.Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze