Reklama

Armia i Służby

Pentagon modernizuje ściśle tajną sieć wywiadu [AKTUALIZACJA]

Pentagon USA
Autor. U.S. Secretary of Defense/Flickr/CC BY 2.0

Tajna sieć przeznaczona dla agencji wywiadu Pentagonu przejdzie modernizację. Podpisano umowę ze zwycięzcą przetargu. Departament Obrony USA chce także rozwinąć intranet i podnieść jego bezpieczeństwo.

Reklama

We wtorek przedstawiciele Agencji Wywiadu Departamentu Obrony USA (DIA) przekazali dziennikarzom informację o przyznaniu ośmioletniego kontraktu na modernizację ściśle tajnego intranetu JWICS (Joint Worldwide Intelligence Collection System). Wskazali, że dokumenty zostały podpisane 17 listopada, lecz nie ujawnili zwycięskiej firmy, ani jej podwykonawców czy wartości umowy. Mówi się jedynie o „znaczącej inwestycji” – podaje C4isrtnet.

Reklama

Podmiot, który wygrał przetarg będzie odpowiedzialny za zagwarantowanie codziennego wsparcia operacyjnego dla JWICS, jak również aktualizację możliwości.

Czytaj też

Tajna sieć wywiadu

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy tajnej sieci informatycznej wykorzystywanej przez społeczność wywiadowczą USA do przesyłania poufnych informacji. Jest ona zarządzana przez DIA.

Reklama

Początkowo (lata 90. XX wieku) JWICS służyło do bezpiecznych połączeń wideo między Pentagonem a centralami agencji wywiadu DoD. Jednak z biegiem lat dochodziło do ewolucji sieci. Zwiększała się liczba użytkowników czy zakres funkcji. Jak informuje C4isrnet, obecnie korzysta z niej ponad 200 tys. osób.

Rozwój technologiczny wymaga dalszej modernizacji JWICS. Według serwisu obecnie dotyczyć to będzie trzech kierunków:

  • wymiany przestarzałej infrastruktury;
  • poprawy cyberbezpieczeństwa;
  • wdrożenie rozwiązań, które zagwarantują możliwość spełnienia długoterminowych wymagań użytkowników wojskowych i wywiadu

Czytaj też

Coś więcej niż wymiana sprzętu

Ponadto, celem DIA na 2023 r., poza modernizacją i dalszym rozwojem JWICS, jest wdrożenie strategii „zero trust”, poprawienie komunikacji z międzynarodowymi partnerami, możliwie najpełniejsze wypełnienie luk w zasobach kadrowych oraz dostarczenie nowoczesnego oprogramowania dla społeczności wywiadowczej USA – wymienia DefenseOne na podstawie wypowiedzi Douga Cossa, CIO DIA.

Przedstawiciel agencji podczas swojego wystąpienia na konferencji w San Antonio (Teksas, USA) zaznaczył, że w planach nie chodzi jedynie o modernizację rozumianą jako wymianę przestarzałej infrastruktury, lecz o coś więcej. Mowa o np. podniesieniu cyberbezpieczeństwa poprzez strategię zerowego zaufania, a także wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, aby sieć stała się bardziej autonomiczna.

YouTube cover video
Dzień pierwszy konferencji "2022 DoDIIS Conference" z udziałem Douga Cossa, CIO DIA.

„Wpuścić” więcej partnerów

DIA zamierza również w większym stopniu otworzyć się na sojuszników i partnerów. W jaki sposób? Douga Cossa mówił dodaniu większej liczby zagranicznych agencji wywiadu do wewnętrznych „środowisk pracy".

Obecnie funkcjonuje narzędzie „Torch” oferujące pocztę e-mail, chat, wyszukiwarkę i bazy danych dla podmiotów pochodzących z krajów sojuszu Five Eyes (USA, Kanada, Wielka Brytania, Australia, Nowa Zelandia). Zgodnie z deklaracjami Pentagonu, ma ono zostać rozbudowane w przyszłym roku i objąć również inne państwa.

AKTUALIZACJA (16.12)

Ośmioletni kontrakt dotyczący modernizacji JWICS otrzymała firma Invictius - wskazuje C4isrnet, powołując się na słowa Katie Lipps, kierowniczki programu. Przedsiębiorstwo zajmuje się cyberbezpieczeństwem i ma siedzibę w Waszyngtonie.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama