Reklama

Armia i Służby

Pentagon chce stworzyć platformę łączącą wszystkie wojska

us army
Autor. @USArmy/Flickr/CC BY 2.0

Departament Obrony USA planuje zrealizować swoją wizję połączenia wszystkich zasobów oraz różnych odbiorców danych w ramach jednego rozwiązania i podejścia.

Reklama

Odzwierciedleniem tego jest zaawansowany system zarządzania bitwą (ABMS), którego celem jest połączenie wszystkich wojskowych zasobów jednostek powietrznych, kosmicznych, morskich i lądowych – wskazuje DefenseOne.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Na bazie eksperymentów

W budowę jednego z jego kluczowych części będzie zaangażowana firma Raytheon, o czym oficjalnie poinformowała w poniedziałkowym komunikacie. Mowa o sieci Common Tactical Edge Network (CTEN), wspierającej zaawansowany system zarządzania walką Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

W listopadzie przedstawiciele Raytheonu publicznie przekazali, że na bazie eksperymentów „RIPL”, które były prowadzone razem z Air Force Research Lab, opracowywane są sposoby zagwarantowania użytkownikom dostępu do informacji w spornym środowisku za pomocą sztucznej inteligencji, aby określić jakie informacje mają krytyczne znaczenie.

Czytaj też

Wiele problemów

DefenseOne zwraca uwagę, że niektóre eksperymenty (jak np. „RIPL”) są obiecujące, jednak pomimo tego wciąż istnieją duże przeszkody na drodze do „bezproblemowego połączenia sieciowego na polu bitwy” wszystkich usług we wszystkich domenach.

Wynika to z faktu, że różne rodzaje sił zbrojnych mają różne potrzeby w zakresie np. komunikacji i analizy danych.

Problemy są także związane z fizycznymi aspektami, jak m.in. ilość miejsca na pokładzie statków lub samolotów, w których można byłoby wdrożyć określone rozwiązania. Sprzętu nie da się zainstalować w dowolnym miejscu, ponieważ mogłoby dochodzić do np. zakłóceń.

Inaczej wygląda kabina myśliwca, inaczej statku, lotniskowca czy wozu pancernego. Poza tym każda z tych maszyn przeznaczona jest do pracy w odmiennych warunkach a żołnierze potrzebują innych danych.

Z tego względu realizacja wizji „połączenia wszystkiego” Pentagonu wymaga znacznie większych kroków niż opracowania infrastruktury i oprogramowania.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama