Reklama

Armia i Służby

Pentagon podnosi rangę cybersił

uscybercom cyber national mission force
Autor. MCC Jon Dasbach/US Cyber Command/www.cybercom.mil

Departament Obrony USA podniósł rangę amerykańskich Cyber National Mission Force (CNMF). Oficjalnie stały się „podległym zjednoczonym dowództwem”. Ceremonia miała miejsce w kwaterze głównej US Cyber Command i podkreśliła znaczenie ewolucji sił cybernetycznych.

Reklama

Przypomnijmy, że CNMF to cybersiły USA, które są odpowiedzialne za obronę amerykańskiej cyberprzestrzeni poprzez operacje prowadzone w pełnym spektrum (ofensywne, defensywne, informacyjne). Ich żołnierze wspierają działania US Cyber Command w zakresie m.in. zabezpieczenia wyborów, walki z ransomware, cyberszpiegostwa czy innych „awaryjnych” operacji.

Reklama

Czytaj też

Reklama

„Wyjątkowe” siły

Generał Paul M. Nakasone, dowódca US Cyber Command, przewodniczył wydarzeniu. Podczas swojego przemówienia wskazał, że Cyber National Mission Force są „wyjątkowe, ponieważ zawsze znajdowały się w czołówce pod względem prowadzonych przez nas operacji”.

„To jest dowództwo w ramach US Cyber Command, które zawsze robiło ten przysłowiowy pierwszy krok” – zaznaczył generał, cytowany w oficjalnym komunikacie.

Ustanowienie CNMF jako zjednoczonego dowództwa jest wyrazem uznania dla trwałego zaangażowania w misję zwalczania zagranicznych wrogich aktorów, odzwierciedlając ciągły sukces cybersił we wspieraniu narodowych priorytetów i sformalizowaniu ich struktury organizacyjnej.
US Cyber Command

Według gen. dyw. Williama J. Hartmana, dowódcy CNMF, podniesienie rangi i stanie się podległym zjednoczonym dowództwem pokazuje, że cybersiły osiągnęły dojrzałość i znaczenie jako podmiot, który może bronić kraju.

Podniesienie statusu CNMF do rangi zjednoczonego dowództwa odzwierciedla ogromne poświęcenie, profesjonalizm i zaangażowanie byłych i obecnych członków jednostki.
Gen. dyw. William J. Hartman, dowódca Cyber National Mission Force USA

Czytaj też

Pełne zaangażowanie

Cyber National Mission Force zostały utworzone w 2014 r. z myślą o zaspokojeniu potrzeb US Cyber Command w obszarze dysponowania „zwinnymi" cybersiłami, które byłyby w stanie walczyć z wrogami w sieci. Początkowo składały się z 21 zespołów: 13 odpowiedzialnych za cybermisje i 8 ds. wsparcia bezpośredniego.

Jednak od 2014 r. CNMF znacząco ewoluowały, aby sprostać wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem USA. „Uczestniczyły w rozwiązywaniu lub reagowały na niemalże każdy narodowy kryzys, z jakim mierzyły się Stany Zjednoczone” – czytamy w komunikacie US Cyber Command.

Obecnie cybersiły mają ponad 2000 żołnierzy, którzy działają w ramach 39 cyberzespołów zorganizowanych w 6 grup zadaniowych.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama