Reklama

Armia i Służby

Pentagon kładzie „szczególny nacisk” na 5G

us air force
Fot. US Air Force/Flickr/CC BY-NC 2.0

Pentagon kładzie „szczególny nacisk” na 5G – przekazał jeden z dyrektorów w Departamencie Sił Powietrznych USA. Amerykanie inwestują miliardy, aby móc wykorzystać możliwości, jakie niesie ze sobą sieć nowej generacji z perspektywy armii.

Sieć 5G daje większe możliwości niż obecnie funkcjonujące standardy, takie jak np. 4G. Wynika to z faktu m.in. wysokiej przepływności, gęstości liczby urządzeń na kilometr kwadratowy i bardzo niskiego opóźnienia.

Nie bez powodu technologia ta przez wielu postrzegana jest jako czynnik mogący korzystnie wpłynąć na kilka obszarów ludzkiego życia. Dotyczy to także wojska.

Czytaj też

Miliardy na 5G

Pentagon jest świadomy możliwości, jakie niesie ze sobą 5G, dlatego chce wykorzystać sieć nowej generacji, aby podnieść skuteczność amerykańskiej armii.

Jay Bonci, dyrektor ds. technologii w Departamencie Sił Powietrznych USA, podczas wydarzenia C4isrnet podkreślił, że Stany Zjednoczone zainwestowały miliardy w tę technologię i stworzono środowiska testowe w kilku bazach wojskowych. Zaznaczył, że Pentagon kładzie „szczególny nacisk" na 5G.

Jednak w ocenie przedstawiciela sił powietrznych, to dopiero początek drogi to korzystania z pełnych możliwości, jakie daje sieć nowej generacji.

Czytaj też

Pierwszy krok

Z kolei w Polsce 20 grudnia br. oficjalnie ruszył pierwszy etap aukcji 5G w naszym kraju. Mowa o starcie procesu konsultacji dokumentacji aukcyjnej na pasmo C (3480-3800 MHz). To ruch długo wyczekiwany przez branżę.

Zgodnie z harmonogramem proces aukcji 5G w Polsce ma potrwać ok. 190-240 dni, czyli dla pasma C mówimy o perspektywie sierpnia 2023 r.

Sieć nowej generacji z perspektywy cywilnej umożliwi np. rozwój inteligentnych miast i poprawi kondycję gospodarki. Dla pojedynczych użytkowników oznacza to wyższą jakość usług telekomunikacyjnych.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze