Armia i Służby
Ukraina: Zełenski oficjalnie odwołał szefa cyberbezpieczeństwa SBU
Szef departamentu cyberbezpieczeństwa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Ilija Witiuk został formalnie zwolniony ze stanowiska, w wyniku śledztwa dotyczącego jego finansów osobistych. Sposób działania Witiuka jako pierwsi nagłośnili dziennikarze.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał w środę 1 maja dekret potwierdzający zwolnienie Witiuka ze służby. Nie podano żadnych dodatkowych szczegółów. Nie wiadomo też, kto zastąpi Witiuka na stanowisku.
Zawieszenie i wysłanie na front
Na początku kwietnia Ilija Witiuk został zawieszony w pełnieniu obowiązków służbowych i przeniesiony do służby czynnej, podczas gdy ukraińskie władze antykorupcyjne sprawdzały finanse polityka, w związku z jego podejrzanie luksusowym stylem życia.
Czytaj też
Śledztwo dziennikarskie
Krajowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji rozpoczęła śledztwo po doniesieniach medialnych. Według raportu ukraińskiego portalu śledczego Slidstvo.Info Witiuk i jego rodzina posiadali nieruchomości, na które nie było ich stać za oficjalne pensje. Mieli zakupić nieruchomości o wartości rynkowej co najmniej 25,5 mln hrywien.
Co więcej - żona Witiuka miała zacząć zarabiać duże pieniądze po tym, jak jej mąż został powołany na stanowisko.
Czytaj też
Zemsta na dziennikarzu?
Slidstvo.info opublikowało raport 4 kwietnia. Według portalu pracownik SBU w odwecie miał później zlecić przedstawicielom ukraińskiego biura ds. poborów do wojska, aby zmobilizowali dziennikarza prowadzącego śledztwo - Jewgienija Szulgata.
Czytaj też
Znany polityk
Witiuk to dobrze znana postać ze świata cyberbezpieczeństwa. Często występował na międzynarodowych konferencjach i udzielał wywiadów najważniejszym zagranicznym mediom.
Był pierwszym urzędnikiem rządowym, który podał szczegóły rosyjskiego cyberataku na największego ukraińskiego operatora telekomunikacyjnego - Kyivstar. O sprawie pisaliśmy szczegółowo na łamach CyberDefence24.pl.
Czytaj też
Kolejna dymisja
Witiiuk nie jest pierwszym ukraińskim politykiem, związanym z cyberbezpieczeństwem, podejrzanym o nadużycia finansowe.
W listopadzie dwóch wysokich urzędników ds. cyberbezpieczeństwa w Ukrainie zostało zwolnionych w związku z dochodzeniem w sprawie podejrzenia o defraudację funduszy państwowych, o czym informowaliśmy w CyberDefence24.pl.
Sprawa dotyczy osób z najwyższego kierownictwa Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP) - Jurija Szihola (szefa SSSCIP) oraz Wiktora Żory (zastępcy szefa). Są podejrzani o zakup oprogramowania i sprzętu po zawyżonych cenach i o przyjęcie łapówek. Łącznie mieli zdefraudować 62 mln hrywien.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].