Reklama

Armia i Służby

Ukraina: Zełenski oficjalnie odwołał szefa cyberbezpieczeństwa SBU

Illia Witiuk zwolniony przez Zelenskiego
Illia Witiuk został zwolniony, kiedy potwierdziły się doniesienia dziennikarzy
Autor. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

Szef departamentu cyberbezpieczeństwa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Ilija Witiuk został formalnie zwolniony ze stanowiska, w wyniku śledztwa dotyczącego jego finansów osobistych. Sposób działania Witiuka jako pierwsi nagłośnili dziennikarze.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał w środę 1 maja dekret potwierdzający zwolnienie Witiuka ze służby. Nie podano żadnych dodatkowych szczegółów. Nie wiadomo też, kto zastąpi Witiuka na stanowisku.

Zawieszenie i wysłanie na front

Na początku kwietnia Ilija Witiuk został zawieszony w pełnieniu obowiązków służbowych i przeniesiony do służby czynnej, podczas gdy ukraińskie władze antykorupcyjne sprawdzały finanse polityka, w związku z jego podejrzanie luksusowym stylem życia.

Czytaj też

Reklama

Śledztwo dziennikarskie

Krajowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji rozpoczęła śledztwo po doniesieniach medialnych. Według raportu ukraińskiego portalu śledczego Slidstvo.Info Witiuk i jego rodzina posiadali nieruchomości, na które nie było ich stać za oficjalne pensje. Mieli zakupić nieruchomości o wartości rynkowej co najmniej 25,5 mln hrywien.

Co więcej - żona Witiuka miała zacząć zarabiać duże pieniądze po tym, jak jej mąż został powołany na stanowisko.

Czytaj też

Reklama

Zemsta na dziennikarzu?

Slidstvo.info opublikowało raport 4 kwietnia. Według portalu pracownik SBU w odwecie miał później zlecić przedstawicielom ukraińskiego biura ds. poborów do wojska, aby zmobilizowali dziennikarza prowadzącego śledztwo - Jewgienija Szulgata.

Czytaj też

Reklama

Znany polityk

Witiuk to dobrze znana postać ze świata cyberbezpieczeństwa. Często występował na międzynarodowych konferencjach i udzielał wywiadów najważniejszym zagranicznym mediom.

Był pierwszym urzędnikiem rządowym, który podał szczegóły rosyjskiego cyberataku na największego ukraińskiego operatora telekomunikacyjnego - Kyivstar. O sprawie pisaliśmy szczegółowo na łamach CyberDefence24.pl.

Czytaj też

Kolejna dymisja

Witiiuk nie jest pierwszym ukraińskim politykiem, związanym z cyberbezpieczeństwem, podejrzanym o nadużycia finansowe.

W listopadzie dwóch wysokich urzędników ds. cyberbezpieczeństwa w Ukrainie zostało zwolnionych w związku z dochodzeniem w sprawie podejrzenia o defraudację funduszy państwowych, o czym informowaliśmy w CyberDefence24.pl.

Sprawa dotyczy osób z najwyższego kierownictwa Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP) - Jurija Szihola (szefa SSSCIP) oraz Wiktora Żory (zastępcy szefa). Są podejrzani o zakup oprogramowania i sprzętu po zawyżonych cenach i o przyjęcie łapówek. Łącznie mieli zdefraudować 62 mln hrywien. 

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama