Social media
Węgierska policja rozbiła gang oszustów nieruchomościami. Europol ostrzega
Gang oszustów nieruchomościami, którzy ukradli 3,5 mln euro 470 poszkodowanym, został rozbity przez węgierską policję. Zdaniem Europolu, to jedna z najbardziej opłacalnych dla przestępców dróg dochodu.
Od 2017 roku trwały działania węgierskiej policji, która starała się rozbić gang oszustów sprzedających nieruchomości.
Ostatecznie, dzięki wsparciu Europolu, podczas dziesięciu tzw. dni akcji, które miały miejsce od września 2020 do września 2021 roku, udało się rozpracować grupę - informuje Infosecurity Magazine.
Oszustwa na nieruchomości
Grupa przestępców zamieszczała w internecie fałszywe ogłoszenia dotyczące sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Niczego nieświadome ofiary, których liczba wyniosła ponad 470 osób, wysyłały oszustom depozyt pieniężny lub czynsz, żeby zarezerwować mieszkanie.
Szacunkowy zysk płynący z działalności grupy wyniósł około 3,5 mln euro. Udało się zidentyfikować około 130 podejrzanych.
Zdarzały się również incydenty, podczas których zorganizowana grupa przestępcza włamywała się do komputera ofiar i dokonywała transakcji finansowych bez ich wiedzy. Umożliwiało im to oprogramowanie zdalnego dostępu, dla której przykrywką był koronawirus uniemożliwiający spotkanie twarzą w twarz.
Muły pieniężne, czyli osoby wykorzystywane przez przestępców do prania pieniędzy, wspierały działanie gangu poprzez otwierane konta bankowe i przeprowadzane transakcje w kryptowalucie.
Miejscem docelowym przelewów była Dominikana, na której ukrywał się przywódca grupy, używający sfałszowanych dokumentów. Węgierskie władze zgłosiły wniosek o jego ekstradycję - informuje Infosecurity Magazine.
Według FBI, oszustwa związane z nieruchomościami i wynajmem stały się jednym z 10 najbardziej opłacalnych sposobów działania dla cyberprzestępców. Tylko w ciągu ostatniego roku straty wyniosły 213 mln dolarów i zgłoszono ponad 13 tys. incydentów.
Europol ostrzega
Europol opublikował ostatnio raport "Ocena zagrożenia poważną i zorganizowaną przestępczością w Unii Europejskiej", w którym zwrócono uwagę, że "szybko postępująca cyfryzacja społeczeństwa i gospodarka stale stwarza nowe możliwości dla przestępców zaangażowanych w przestępczość uzależnioną od cyberprzestrzeni".
Szczególny wzrost tego typu działań można zaobserwować w czasie pandemii Covid-19, która znacząco przyspieszyła transformację cyfrową.
"Cyberprzestępczość jest atrakcyjna ze względu na potencjalne zyski, ograniczone ryzyko wykrycia i ścigania, które w przypadku powodzenia często skutkuje jedynie niskimi wyrokami" - napisano w raporcie.
Zdaniem Europolu, cyberprzestępczość powoduje ogromne straty finansowe zarówno dla sektora prywatnego, jak i publicznego, a konsekwencje związane z atakami na infrastrukturę krytyczną mogą nawet doprowadzić do utraty życia.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.