Armia i Służby
Ukraina: przekręt na 62 mln. Korupcja w służbie
Szefostwo ukraińskiej państwowej instytucji miało dopuścić się defraudacji rządowych pieniędzy. Pojawia się również wątek korupcji. Sprawą zajęły lokalne służby a rząd zdymisjonował urzędników.
Osoby z najwyższego kierownictwa Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP) zostały zdymisjonowane przez Radę Ministrów. Sprawa dotyczy Jurija Szihola (szefa SSSCIP) oraz Wiktora Żory (zastępcy szefa), którzy mieli dopuścić się defraudacji rządowych pieniędzy – podaje Kyiv Post.
Urzędnicy odpowiedzialni m.in. za cyberbezpieczeństwo naszego wschodniego sąsiada rzekomo zakupili oprogramowanie i sprzęt po zawyżonych cenach oraz przyjęli łapówki, będąc w zmowie z dwoma państwowymi przedsiębiorstwami.
Czytaj też
Defraudacja państwowych pieniędzy
Źródła Kyiv Post w ukraińskim Narodowym Biurze Antykorupcyjnym (NABU) potwierdziły, że szefostwo SSSCIP zostało powiadomione o podejrzeniu defraudacji 62 mln hrywien.
Lokalne media powołują się na dochodzenie, które miało wykazać, że w latach 2020-2022 dwie państwowe spółki w porozumieniu z kierownictwem Służby opracowały „plan”. Zakup sprzętu i oprogramowania rzekomo utrzymywano w tajemnicy po to, aby uniknąć przetargu.
W efekcie SSSCIP podpisało umowę z przedsiębiorstwami. Instytucja miała zapłacić ponad 285 mln hrywien (ok 8 mln dol.) w latach 2021 i 2022, podczas gdy rynkowy koszt wynosił 223 mln.
Kyiv Post, powołując się na źródła w NABU, wskazuje, że różnica wynosząca 62 mln hrywien została przelana na konta firm za granicą w celu „legalizacji” i podziału.
Czytaj też
To „złożona” sprawa
W odpowiedzi na medialne doniesienia i głosy płynące z „ukraińskiego CBA” SSSCIP wydało oświadczenie, w którym podkreślono, że Służba dostarczyła organom ścigania wszystkie potrzebne informacje. Zadeklarowano, że instytucja opiera się na zasadach przejrzystości i „zerowej tolerancji dla korupcji”.
„Od 2020 r. wszystkie zamówienia są zgodne z obowiązującym prawem” – zaznacza SSSCIP. Jak wyjaśnia, zamówienia publiczne dotyczące rejestrów i infrastruktury państwa są „złożone” i ich analiza wymaga wiedzy, doświadczenia i zrozumienia. W związku z tym Służba oferuje funkcjonariuszom NABU pomoc w „zrozumieniu” sprawy.
Decyzją rządu Dmytro Makowski będzie pełnił obowiązki szefa SSSCIP.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany