Reklama

Armia i Służby

Ukraina: przekręt na 62 mln. Korupcja w służbie

ukraina korupcja
Zdjęcie z czynności NABU
Fot. NAB Ukraine (@nab_ukr)/X

Szefostwo ukraińskiej państwowej instytucji miało dopuścić się defraudacji rządowych pieniędzy. Pojawia się również wątek korupcji. Sprawą zajęły lokalne służby a rząd zdymisjonował urzędników.

Osoby z najwyższego kierownictwa Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP) zostały zdymisjonowane przez Radę Ministrów. Sprawa dotyczy Jurija Szihola (szefa SSSCIP) oraz Wiktora Żory (zastępcy szefa), którzy mieli dopuścić się defraudacji rządowych pieniędzy – podaje Kyiv Post.

Urzędnicy odpowiedzialni m.in. za cyberbezpieczeństwo naszego wschodniego sąsiada rzekomo zakupili oprogramowanie i sprzęt po zawyżonych cenach oraz przyjęli łapówki, będąc w zmowie z dwoma państwowymi przedsiębiorstwami.

Czytaj też

Defraudacja państwowych pieniędzy

Źródła Kyiv Post w ukraińskim Narodowym Biurze Antykorupcyjnym (NABU) potwierdziły, że szefostwo SSSCIP zostało powiadomione o podejrzeniu defraudacji 62 mln hrywien

Lokalne media powołują się na dochodzenie, które miało wykazać, że w latach 2020-2022 dwie państwowe spółki w porozumieniu z kierownictwem Służby opracowały „plan”. Zakup sprzętu i oprogramowania rzekomo utrzymywano w tajemnicy po to, aby uniknąć przetargu.

W efekcie SSSCIP podpisało umowę z przedsiębiorstwami. Instytucja miała zapłacić ponad 285 mln hrywien (ok 8 mln dol.) w latach 2021 i 2022, podczas gdy rynkowy koszt wynosił 223 mln.

Kyiv Post, powołując się na źródła w NABU, wskazuje, że różnica wynosząca 62 mln hrywien została przelana na konta firm za granicą w celu „legalizacji” i podziału.

Czytaj też

To „złożona” sprawa

W odpowiedzi na medialne doniesienia i głosy płynące z „ukraińskiego CBA” SSSCIP wydało oświadczenie, w którym podkreślono, że Służba dostarczyła organom ścigania wszystkie potrzebne informacje. Zadeklarowano, że instytucja opiera się na zasadach przejrzystości i „zerowej tolerancji dla korupcji”.

„Od 2020 r. wszystkie zamówienia są zgodne z obowiązującym prawem” – zaznacza SSSCIP. Jak wyjaśnia, zamówienia publiczne dotyczące rejestrów i infrastruktury państwa są „złożone” i ich analiza wymaga wiedzy, doświadczenia i zrozumienia. W związku z tym Służba oferuje funkcjonariuszom NABU pomoc w „zrozumieniu” sprawy.

Decyzją rządu Dmytro Makowski będzie pełnił obowiązki szefa SSSCIP.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Komentarze