Armia i Służby
Atak Rosji na Kyivstar. Ukraińskie służby: znamy sprawców
Atak na Kyivstar uznawany jest za jedną z najpoważniejszych cyberoperacji od inwazji Rosji. Ukraińskie służby ustaliły sprawców.
12 grudnia ubiegłego roku Kyivstar, czyli jeden z największych telekomów na Ukrainie, padł ofiarą poważnego cyberataku. W wyniku incydentu doszło do zakłócenia usług. Pojawiły się problemy z łącznością.
Czytaj też
Atak na Kyivstar. Padło tysiące serwerów i komputerów
Mówimy o jednej z najpoważniejszych cyberoperacji od inwazji Rosji. Według Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), zniszczono tysiące serwerów i komputerów Kyivstar. Analiza wrogiej kampanii wykazała, że hakerzy byli obecni w sieci operatora od co najmniej maja 2023 r.
Ślady prowadzą do Rosji
SBU wskazywało wówczas, że sprawcom zależało na wywarciu wpływu psychologicznego na Ukraińców oraz zbieraniu danych wywiadowczych. Jak informowaliśmy, głównym podejrzanym stali się hakerzy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Chodzi o grupę Sandworm.
Służby naszego wschodniego sąsiada opublikowały najnowszy komunikat w sprawie ataku na Kyivstar.
Czytaj też
Ukraina: mamy pewność
Funkcjonariusze SBU cały czas zbierają materiał dowody przeciwko członkom GRU, którzy „zaatakowali jednego z krajowych operatorów”. Nasi wschodni sąsiedzi ustalili, że wroga operacja faktycznie została przeprowadzona przez Sandworm.
Atak Rosji. Ukraina chce sprawiedliwości
Analiza incydentu nadal trwa. Ukraina zwróciła się do zagranicznych partnerów o dodatkowe informacje, które mogą pomóc w dochodzeniu. W ramach postępowania funkcjonariusze SBU chcą ustalić konkretne osoby zaangażowane w ten atak.
„Nie tylko haker musi ponieść odpowiedzialność za to, co się stało, ale również szef jednostki wojskowej i kierownictwo służby, która prowadzi destrukcyjne operacje” – wskazuje Ilija Witiuk, szef departamentu cyberbezpieczeństwa SBU, cytowany w komunikacie Służby.
Czytaj też
SBU: zbrodniarzy wojennych trzeba skazać
Po zakończeniu analizy i dochodzenia, Ukraińcy chcą ogłosić podejrzenia oraz wyniki przekazać do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. „Zbrodniarze wojenni muszą być sądzeni na poziomie międzynarodowym” – podkreślił przedstawiciel SBU.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany