Armia i Służby
Szkolenie rezerwistów. Zmiana specjalności wojskowej
Wyselekcjonowana grupa osób przeszła szkolenie, którego celem była zmiana specjalności wojskowej - z aktualnie posiadanej na żołnierzy zajmujących się cyberbezpieczeństwem lub IT.
W środę 26 października zakończyło się specjalistyczne szkolenie żołnierzy rezerwy. Inicjatywa była prowadzona podczas krótkotrwałych wojskowych ćwiczeń wojskowych. Główny cel stanowiło przekwalifikowanie rezerwistów do specjalności 29B01, czyli grupy osobowej cyberbezpieczeństwa – informuje Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC).
Szkolenie miało miejsce w Eksperckim Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa (ECSC). Wzięli w nim udział oficerowie i podoficerowie, żołnierze rezerwy DKWOC.
Czytaj też
Zmiana specjalności wojskowej
„Szkolenie ogólnowojskowe realizowane jest przez żołnierzy DKWOC, natomiast szkolenie z zakresu cyber i IT przez pracowników i żołnierzy ECSC” – tłumaczy na łamach naszego portalu ECSC.
Prowadzący zajęcia trenerzy Centrum specjalizują się w dziedzinach cyber oraz IT. Na co dzień ich zadaniem jest szkolenie wykwalifikowanej kadry żołnierzy. Dotyczy to również rezerwistów w ramach procesu zmiany specjalności wojskowej - z aktualnie posiadanej - na żołnierzy zajmujących się cyberbezpieczeństwem lub IT.
„Mówimy tu o wyselekcjonowanej grupie osób, która w środowisku cywilnym zajmuje się już tymi zagadnieniami” – tłumaczy na łamach naszego portalu ECSC.
Czytaj też
Tematyka szkolenia
W trakcie zajęć w ECSC uczestnicy zdobyli wiedzę w zakresie m.in. prawnych aspektów cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa w sieciach telekomunikacyjnych oraz projektowania i tworzenia sieci LAN.
Przepracowano również tematykę związaną z cyberzagrożeniami, kryptologią, chmurą obliczeniową, technikami wirtualizacji oraz tworzenia skryptów powłoki w systemach Linux.
„Podczas ćwiczeń uczestnicy szkolenia zostali zapoznani z metodami zabezpieczania i utwardzania systemów operacyjnych oraz technikami i narzędziami wykorzystywanymi w realizacji testów bezpieczeństwa” – mówi nam ECSC.
Centrum dodaje, że uczestnikom przekazano także wiedzę z zakresu reverse engineering i analizy powłamaniowej, a także metodyki pozyskiwania informacji z cyberprzestrzeni OSINT oraz wojny informacyjnej.
Czytaj też
Na tym nie koniec
Szkolenie zostało zwieńczone egzaminem. Już teraz ECSC deklaruje, że inicjatywa będzie kontynuowana tak, aby zagwarantować żołnierzom ciągły proces podnoszenia kompetencji.
„Zdobyta wiedza, umiejętności i doświadczenie pozwolą im, gdy zajdzie taka potrzeba, na zajmowanie się szeroko pojętym cyberbezpieczeństwem w szeregach Sił Zbrojnych RP” – podkreśla na łamach naszego portalu ECSC.
Uzupełnieniem szkolenia były zajęcia ogólnowojskowe. Mowa o strzelaniu z broni oraz edukacji medycznej.
W @CyberWojska trwają krótkotrwałe ćwiczenia wojskowe, w ramach których wybrana grupa żołnierzy rezerwy przechodzi specjalistyczne szkolenie z zakresu cyberbezpieczeństwa. Dziś uczestnicy przekwalifikowania mieli okazję doskonalić swoje umiejętności również strzeleckie. pic.twitter.com/mg2KJ6mVH7
— Wojska Obrony Cyberprzestrzeni (@CyberWojska) October 24, 2022
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany