Reklama

Armia i Służby

Dowódca DKWOC w USA. Jest porozumienie z gigantem

polskie cyberwojska
Autor. DKWOC/www.wojsko-polskie.pl/woc

Polskie cyberwojska stawiają na rozwój chmury, czego odzwierciedleniem jest podpisanie strategicznego porozumienia z amerykańskim gigantem Amazon Web Services (AWS). Chodzi o zbudowanie silnej realcji z myślą o cyberbezpieczeństwie.

Reklama

Do podpisania prozumienia doszło 27 września br. w Seattle. Stronami są Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) oraz AWS EMEA SARL.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Strategiczna relacja

Głównym założeniem jest podjęcie współpracy, która ma przyczynić się do zbudowania „strategicznych relacji” w obszarze cyberbezpieczeństwa związanego przede wszystkim z przetwarzaniem danych w chmurze.

Porozumienie zakłada m.in. wymianę wiedzy o cyberzagrożeniach, prowadzenie szkoleń w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz organizację warsztatów i spotkań dotyczących doświadczeń AWS związanych z kwestiami militarnymi.

„Podpisanie umowy jest realizacją założeń działań na rzecz poprawy cyberbezpieczeństwa poprzez współpracę z globalnymi partnerami strategicznymi” - czytamy w komunikacie do sprawy.

Czytaj też

Wojenne doświadczenie

Delegacja polskich cyberwojsk przebywa obecnie w USA. Z ramienia DKWOC podpis złożył Dowódca gen. bryg. Karol Molenda a eksperci mieli okazję uczestniczyć w rozmowach oraz wymienie wiedzy z amerykańskimi specjalistami.

Jak podkreślił generał odnosząc się do sprawy, „zbieranie doświadczeń od naszych partnerów jest kluczowym elementem zapewnienia cyberbezpieczeństwa Polski”.

AWS nie jest przypadkowym partnerem. Amerykański gigant posiada technologię, możliwości i doświadczenie, również wynikające z wojny.

AWS od pierwszego dnia wojny chronił ukraińską infrastrukturę cyfrową - rejestry państwowe i krytyczne bazy danych zostały przeniesione do środowiska chmurowego AWS” - zaznaczył gen. bryg. Karol Molenda na swoim Twitterze.

Czytaj też

Program innego giganta

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie cyberwojska przystąpiły również do Government Security Program (GSP), czyli specjalnego programu współpracy Microsoftu z podmiotami rządowymi.

Jak informowaliśmy, dzięki uczestnictwu w GSP Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni będzie posiadało możliwość m.in. uzyskania dostępu do kodu źródłowego, wymiany informacji o zagrożeniach i wczesnych ostrzeżeniach o lukach oraz angażowania się w treści techniczne dotyczące produktów i usług amerykańskiego giganta.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama