Reklama

Armia i Służby

Dowódca DKWOC w USA. Jest porozumienie z gigantem

polskie cyberwojska
Fot. DKWOC/www.wojsko-polskie.pl/woc

Polskie cyberwojska stawiają na rozwój chmury, czego odzwierciedleniem jest podpisanie strategicznego porozumienia z amerykańskim gigantem Amazon Web Services (AWS). Chodzi o zbudowanie silnej realcji z myślą o cyberbezpieczeństwie.

Do podpisania prozumienia doszło 27 września br. w Seattle. Stronami są Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) oraz AWS EMEA SARL.

Czytaj też

Strategiczna relacja

Głównym założeniem jest podjęcie współpracy, która ma przyczynić się do zbudowania „strategicznych relacji” w obszarze cyberbezpieczeństwa związanego przede wszystkim z przetwarzaniem danych w chmurze.

Porozumienie zakłada m.in. wymianę wiedzy o cyberzagrożeniach, prowadzenie szkoleń w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz organizację warsztatów i spotkań dotyczących doświadczeń AWS związanych z kwestiami militarnymi.

„Podpisanie umowy jest realizacją założeń działań na rzecz poprawy cyberbezpieczeństwa poprzez współpracę z globalnymi partnerami strategicznymi” - czytamy w komunikacie do sprawy.

Czytaj też

Wojenne doświadczenie

Delegacja polskich cyberwojsk przebywa obecnie w USA. Z ramienia DKWOC podpis złożył Dowódca gen. bryg. Karol Molenda a eksperci mieli okazję uczestniczyć w rozmowach oraz wymienie wiedzy z amerykańskimi specjalistami.

Jak podkreślił generał odnosząc się do sprawy, „zbieranie doświadczeń od naszych partnerów jest kluczowym elementem zapewnienia cyberbezpieczeństwa Polski”.

AWS nie jest przypadkowym partnerem. Amerykański gigant posiada technologię, możliwości i doświadczenie, również wynikające z wojny.

AWS od pierwszego dnia wojny chronił ukraińską infrastrukturę cyfrową - rejestry państwowe i krytyczne bazy danych zostały przeniesione do środowiska chmurowego AWS” - zaznaczył gen. bryg. Karol Molenda na swoim Twitterze.

Czytaj też

Program innego giganta

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie cyberwojska przystąpiły również do Government Security Program (GSP), czyli specjalnego programu współpracy Microsoftu z podmiotami rządowymi.

Jak informowaliśmy, dzięki uczestnictwu w GSP Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni będzie posiadało możliwość m.in. uzyskania dostępu do kodu źródłowego, wymiany informacji o zagrożeniach i wczesnych ostrzeżeniach o lukach oraz angażowania się w treści techniczne dotyczące produktów i usług amerykańskiego giganta.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze