Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Wyróżnienie dla Polski. Gen. bryg. Karol Molenda: „Partnerzy nam ufają”

Autor. CIR Bundeswehr (Twitter)

Dowódca polskich cyberwojsk objął przewodnictwo prestiżowego Cyber Commanders Forum, utworzonego przez dowódcę U.S. Cyber Command i zrzeszającego ponad 30 krajów. To sygnał, że nasi partnerzy - jak ocenił gen. bryg. Karol Molenda - doceniają kompetencje żołnierzy DKWOC i im ufają.

Reklama

24-25 października w Tallinie odbyły się dwa fora poświęcone kwestii cyberbezpieczeństwa (Baltic Cyber Commanders Forum oraz Cyber Commanders Forum). Jednym z omawianych tematów było bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej państw bałtyckich.

Reklama

Spotkanie dowódców państw bałtyckich ma służyć intensyfikacji współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Podczas konferencji organizowanej w tym roku skupiono się na infrastrukturze krytycznej. Omawiano m.in. kwestie kolektywnej obrony, FMN (Federated Mission Networking) czy funkcjonowania Centrum Koordynacji Domeny Cyber (Information Domain Coordination Centre).

Zdaniem gen. bryg. Karola Molendy, Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, wojna która toczy się za naszą wschodnią granicą ma istotny wpływ na kwestie cyberbezpieczeństwa. Dlatego też spotkania - takie jak te, które odbyły się podczas Baltic Cyber Commanders Forum - służą wzmocnieniu partnerstwa państw bałtyckich w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej.

Reklama

Czytaj też

Według gen. bryg. Karola Molendy zapewnienie cyberbezpieczeństwa tak szczególnie ważnej infrastruktury wymaga kooperacji i współpracy na szczeblu międzypaństwowym. Bez tego nie będzie możliwe utrzymanie ciągłości świadczenia usług kluczowych dla danego państwa.

Polska prezydencja 2023

Generał wskazał także na docenienie roli Polski w systemie bezpieczeństwa państw bałtyckich, informując o objęciu przez nasz kraj prezydencji w przyszłorocznej edycji Cyber Commanders Forum, utworzonego przez dowódcę U.S. Cyber Command i zrzeszającego ponad 30 krajów..

„Objęcie prezydencji kilka miesięcy po utworzeniu Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni świadczy o dostrzeżeniu i docenieniu naszych kompetencji oraz o zaufaniu, jakim obdarzają nas nasi międzynarodowi partnerzy" – podkreślił gen. bryg. Karol Molenda.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/mg

Reklama

Komentarze (1)

  1. rwd

    Niedawno powstali a tu taki sukces - partnerzy im ufają.

Reklama