Reklama

Armia i Służby

Odprawa Szefa SG WP. Cyberwojska zaprezentowały stworzone systemy

dk won
Autor. Wojska Obrony Cyberprzestrzeni (@CyberWojska)/Twitter

Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni zaprezentowało stworzone przez siebie systemy. Odbyło się to w ramach Odprawy Kwartalnej Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmunda Andrzejczaka.

Reklama

Jak informuje DK WOC, podczas prezentacji "przeprowadzony został praktyczny pokaz wybranych funkcjonalności systemu Świadomości Sytuacyjnej Tactical Assault Kit (TAK) oraz możliwości współpracy systemu TAK z innymi systemami klasy FFT/BMS wdrożonymi w SZ RP, w tym m.in. z Systemem Informatycznym Monitorowania Geograficznego Położenia Obiektów GPS (MGPO GPS)".

Reklama

Czytaj też

Reklama

Odbyło się to 16 października br. na terenie Dowództwa w Legionowie. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele resortu obrony narodowej oraz wyższej kadry dowódczej Wojska Polskiego.

"Scenariusz pokazu zakładał demonstrację działania systemu TAK jako elementu koordynacji procesu prowadzenia walki przy wsparciu dostępnych narzędzi rozpoznania oraz środków ogniowych" - czytamy w komunikacie do sprawy.

Prezentację podzielono na kilka etapów. Uwzględniono użycie platform bojowych, wojsk specjalnych, działania artylerii oraz bezzałogowych statków latających (BSL).

Specjalnie w tym celu przygotowano Punkt Dowódczo Obserwacyjny (PDO) d-cy batalionu, który został wyposażony w "niezbędną infrastrukturę IT i oprogramowanie TAK (aplikacje WinTAK i ATAK) z modułami interoperacyjności umożliwiającymi współdziałanie i wymianę danych z systemami narodowymi (SI MGPO GPS, HMS JAŚMIN, TOPAZ)".

Czytaj też

  "Informacje z PDO przesyłane zostały automatycznie do stanowisk poziomu wyższego w ramach Połączonego Obrazu Sytuacji Operacyjnej (POSO)" - czytamy.

Jak wskazuje DK WOC, system TAK, jako narzędzie do budowania świadomości sytuacyjnej, cechuje "wysoka interoperacyjność oraz możliwości tworzenia dodatkowych rozszerzeń zwiększających jego funkcjonalność".

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze (1)

  1. Obswtr2000

    Ku pokrzepieniu serc. Ciekawe czy inne armię mają podobne zdolności prowadzenia walki. Budzi uczucie satysfakcji, że mamy mądrych dowódców. Szkoda, że nie można podać więcej informacji o zdolnościach tych systemów.