Reklama

Armia i Służby

Skuteczność cyberpolicji. MSWiA podaje liczby

Autor. Polska Policja/Twitter

Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości od lipca br., czyli momentu, kiedy CBZC w praktyce zaczęło funkcjonować, zatrzymali 83 osoby. Wobec 31 sądy podjęły decyzję o areszcie.

Reklama

Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, wyliczył w Sejmie, że obecnie w Biurze prowadzonych jest 270 postepowań, z czego 58 podjętych w ramach samodzielnych prac CBZC po 1 lipca.

Reklama

Odniósł się również do akcji CBZC, której efekty przedstawiono w czwartek na specjalnej konferensji prasowej w Komendzie Głównej Policji.

Jak informowaliśmy, funkcjonariusze cyberopolicji zatrzymali 44 podejrzanych, dokonali 82 przeszukań, zabezpieczyli 350 nośników cyfrowych i namierzyli 15,5 tys. plików, które przedstawiały seksualne wykorzystanie dzieci. Wszystko odbyło się we współpracy z prokuraturą i Europolem.

Reklama
YouTube cover video
Rozmowa z nadinsp. Adamem Cieślakiem, komendantem CBZC.

Walka ze spoofingiem

Wiceszef MSWiA przekazał, że niedługo zostaną przedstawione wyniki innych działań CBZC dotyczące podszywania się pod cudzy numer telefonu i rozsyłania rodzinie fałszywych, tragicznych informacji.

„Ta plaga ustała i myślę, że niebawem prokuratura z komendantem głównym policji będą mieli przyjemność poinformować, dlaczego nie ma spoofingu telefonicznego - przynajmniej dzisiaj - w domenie publicznej” - poinformował.

Czytaj też

Rośnie liczba cyberpolicjantów

Przypomnijmy, że od momentu powstania w CBZC zatrudniono 351 funkcjonariuszy, którzy pracowali w innych jednostkach policji i pozytywnie przeszli wewnętrzną rekrutację. To liczba większa niż zakładane 300 etatów na 2022 rok.

Cyberpolicja poinformowała naszą redkację, że stan Biura na koniec tego roku może wynosić ok. 400 osób.

„Kolejne 500 etatów przybędzie w przyszłym roku, a w 2024 roku następne 500. W roku 2025 roku stan etatowy Biura będzie liczył 1800 etatów. Ile osób zdecyduje się na podjęcie służby w nowej jednostce Policji – CBZC – czas pokaże. Przez cały ten okres będziemy prowadzili kampanię promującą nowe Biuro i zachęcali do wstąpienia w nasze szeregi osoby z zewnątrz” – usłyszeliśmy.

Oznacza to, że oficjalnie ruszyl nabór osób z „z cywila”.

Zachętą mogą być kwestie finansowe. W CBZC przyznaje się świadczenie związane z pełnieniem służby miesięcznie nie niższe niż 70 proc. i nie wyższe niż 130 proc. przeciętnego uposażenia policjantów. Funkcjonariusze pracujący w Biurze otrzymają dodatki w wysokości od 4 do 9 tys. złotych za swoją pracę.

Na funkcjonowanie CBZC w kolejnych 10 latach przeznaczonych zostanie 4,5 mld złotych.

SZP/PAP

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (1)

  1. makivara

    Czyli jak w Policji, nie ważny ciężar gatunkowy - ważna statystyka... Lepiej napiszcie ile świadczeń przyznano i wypłacono

Reklama