Reklama

Armia i Służby

160 mln zł na cyberpolicję w 2023 roku. Jakie zadania zrealizuje CBZC?

policja
Fot. Polska Policja 🇵🇱 (@PolskaPolicja)/Twitter

W projekcie ustawy budżetowej na 2023 rok - przyjętej przez rząd - po raz pierwszy pojawia się nie tak dawno utworzone Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Na jego działalność w przyszłym roku ma zostać przeznaczonych nieco ponad 160 mln złotych.

Po raz pierwszy była mowa o Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości pod koniec lipca ubiegłego roku, kiedy na konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego i Janusza Cieszyńskiego, sekretarza stanu i pełnomocnika rządu do spraw cyberbezpieczeństwa zapowiedziano powstanie nowej służby, która będzie zajmowała się walką z cyberprzestępczością.

Od tego czasu ustalono zakres obowiązków cyberpolicji, powołano kierownictwo nowej jednostki, wyznaczono Warszawę na miejsce powstania jej siedziby i zorganizowano wewnętrzną rekrutację w policji dla funkcjonariuszy z wiedzą oraz doświadczeniem w walce z cyberprzestępczością.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości jest jeszcze na etapie prac wewnętrzno-organizacyjnych, ale jak mówił nadinsp. Adam Cieślak, Komendant CBZC, udało się już zrealizować m.in. współpracę z cyberwojskiem w zakresie walki z przestępstwem spoofingu.

Wiadomo już, jaki będzie budżet nowej jednostki – to nieco ponad 160 mln zł w przyszłym roku budżetowym (160 mln 12 tys. zł – to kwota zapisana w projekcie budżetu).

Jak zwraca uwagę serwis InfoSecurity24.pl - ustawa budżetowa została przyjęta przez rząd i – zgodnie z przepisami – trafiła do konsultacji w Radzie Dialogu Społecznego. Nieco bardziej ostateczny kształt budżetu poznamy zatem po tym, jak rząd zajmie się projektem (pod koniec września). Zmiany będą zapewne wprowadzane jeszcze zarówno na etapie prac w Sejmie, jak i w Senacie.

Czytaj też

Jaka jest struktura CBZC?

O tym, jak zostało zorganizowane Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości można dowiedzieć się z oficjalnej strony CBZC. Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości kieruje Komendant, który podlega Komendantowi Głównemu Policji.

Kierownictwo CBZC stanowią: Komendant CBZC nadinsp. Adam Cieślak; zastępcy Komendanta CBZC: insp. Michał Pudło i nadkom. Marcin Bednarz oraz kierownicy komórek organizacyjnych i zarządów i wydziałów terenowych (naczelnicy).

W strukturach CBZC przewidziano również stanowisko pełnomocnika Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości ds. ochrony praw człowieka – funkcję tę pełni nadkom. Damian Zimny; który jednocześnie jest też doradcą ds. etyki w CBZC.

Struktura Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości
Struktura Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości
Fot. cbzc.policja.gov.pl

Ilu funkcjonariuszy?

Nadinsp. Adam Cieślak, komendant CBZC, wskazał podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, że 12 stycznia br., gdy biuro zaczęło funkcjonować, liczyło 33 osoby: 1 pełnomocnik i 32 pracowników cywilnych. Zaznaczył, że w ciągu 3 lat biuro ma zasilić 1800 osób. Wskazał, że w ten sposób będziemy mówić o jednej z największych tego typu jednostek w Europie. Docelowo cyberpolicja do 2025 roku ma osiągnąć zdolność operacyjną, a zarobki funkcjonariuszy mają wynieść między 10 a 15 tys. zł netto.

W czerwcu br. w pierwszym wywiadzie jakiego udzielił mediom - w rozmowie z CyberDefence24.pl - nadinp. Adam Cieślak mówił, że pierwsza tura rekrutacji przebiegała tylko dla policjantów - dokumenty złożyło prawie 900 osób, a po ich analizie do rozmów przystąpiło prawie 650 osób, z czego z obecnego pionu cyber – z wydziałów Komend Wojewódzkich, Komendy Stołecznej i biura cyber Komendy Głównej Policji – ponad 320, które przystąpiły do postępowania kwalifikacyjnego. Z tego zakwalifikowało się blisko 70 proc. policjantów – powiedział nam.

Aby zakwalifikować się do służby w CBZC, trzeba posiadać wiedzę i umiejętności z zakresu informatyki i nowoczesnych technologii teleinformatycznych.

Czytaj też

Jakie zadania?

Funkcjonariusze CBZC prowadzą działania operacyjno-rozpoznawcze oraz dochodzeniowo-śledcze na podstawie ustawy o Policji. Wyszczególniono ich obowiązki: rozpoznawanie i zwalczanie przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej oraz zapobieganie tym przestępstwom, a także wykrywanie i ściganie sprawców oraz wspieranie - w niezbędnym zakresie - jednostek organizacyjnych Policji w rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu przestępstw.

Jak wynika z naszych informacji, jesienią ma ruszyć otwarta rekrutacja dla osób spoza Policji, które spełnią wymagania. Warunkiem przyjęcia do cyberpolicji będzie jednak założenie munduru – w strukturach nie będzie miejsca dla pracowników cywilnych. Mówił o tym Komendant CBZC w wywiadzie dla CyberDefence24.pl.

„Przede wszystkim szukamy ludzi, którzy mają poczucie misji i chęć zrobienia czegoś dobrego. Jednym z niezbędnych kryteriów podjęcia pracy w CBZC jest wstąpienie do Policji. Ustawa jest tak skonstruowana – nie tak jak w wielu krajach zachodnich - że cyber biura tworzą zarówno policjanci, jak i pracownicy cywilni – specjaliści. W CBZC zwalczaniem cyberprzestępczości będą zajmowali się tylko policjanci, kandydaci muszą więc wstąpić do służby” – podkreślał nadinsp. Adam Cieślak .

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze