Reklama

Armia i Służby

Braki kadrowe w cyberpolicji? Nowe biuro komentuje doniesienia

Cyberpolicja odpiera zarzuty dot. braku zainteresowania służbą w CBZC
Cyberpolicja odpiera zarzuty dot. braku zainteresowania służbą w CBZC
Autor. Muha Ajjan/ Unsplash/ Domena publiczna; polska Policja; Twitter

„Mimo wysokich zarobków i prestiżu, nowemu Centralnemu Biuru Zwalczania Cyberprzestępczości brakuje ludzi, a także sukcesów” – twierdziła w poniedziałek „Rzeczpospolita”. Teraz cyberpolicja odpowiada na zarzut braku zainteresowania nową służbą w komentarzu dla CyberDefence24.pl.

Reklama

Dziennik donosił , że choć policjanci i cywile są kuszeni wysokimi pensjami, to dotąd w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) udało się zatrudnić tylko 351 funkcjonariuszy, czyli o kilkanaście mniej niż w rozwiązanych wydziałach, oraz 34 osoby cywilne.

Reklama

Poprosiliśmy biuro prasowe CBZC o ustosunkowanie się do postawionych w tekście tez. Podkom. Marcin Zagórski z Zespołu Prasowego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości odpowiedział nam, że owszem, CBZC zatrudniło 351 funkcjonariuszy, ale jest to liczba większa niż zakładane na 2022 rok 300 etatów. „To więcej niż liczba policjantów do tej pory wykonujących swoje obowiązki w pionie zwalczania cyberprzestępczości” – zaznacza.

Dodaje, że stan zatrudnienia w biurze „powiększa się praktycznie każdego dnia”. „Jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie procedury doboru do służby w CBZC dla osób nie będących policjantami” – podkreśla Podkom. Marcin Zagórski.

Reklama

Jak wskazuje CBZC w odpowiedzi dla CyberDefence24.pl, stan biura na koniec tego roku może wynosić ok. 400 osób. „Kolejne 500 etatów przybędzie w przyszłym roku, a w 2024 roku następne 500. W roku 2025 roku stan etatowy Biura będzie liczył 1800 etatów. Ile osób zdecyduje się na podjęcie służby w nowej jednostce Policji – CBZC – czas pokaże. Przez cały ten czas będziemy prowadzili kampanię promującą nowe Biuro i zachęcali do wstąpienia w nasze szeregi osoby z zewnątrz” – słyszymy.

Czytaj też

Kto będzie prowadził sprawy cyber?

„Rz” donosiła, że całkowita reorganizacja policyjnej „cyber” spowodowała, że dziś w kraju nie ma kto prowadzić tego typu spraw.

CBZC odpowiada nam: „Nieprawdą jest, że dziś w kraju nie ma kto prowadzić tego typu spraw". Dlaczego? Zdaniem cyberpolicji postępowania w zakresie zwalczania cyberprzestępczości są „nadal, bez przeszkód, prowadzone zarówno w nowym Biurze, jak i w innych jednostkach organizacyjnych Policji”.

„Ponadto jednym z podstawowych zadań CBZC zapisanym w ustawie jest wspieranie jednostek organizacyjnych Policji w rozpoznawaniu zapobieganiu i zwalczaniu cyberprzestępczości i zadanie to realizowane jest w ramach bieżących zadań” – wskazuje podkreśla Podkom. Marcin Zagórski.

Funkcjonariusze nie są chętni na służbę w cyber?

Jak powiedział „Rzepie” jeden z policjantów, funkcjonariusze z dawnych pionów „cyber” z terenu nie garną się do nowego Biura, bo „najpierw nie znali warunków, potem zniechęciło ich to, że konkursy na naczelników wygrywali ludzie z prestiżowego CBŚP, ale nieznający się na cyberprzestępczości”.

W efekcie - pisała "Rz" - policjanci z województw, rozpracowujący dotąd np. oszustwa w sieci, przeszli do innych pionów – zwalczania przestępstw gospodarczych czy kryminalnych. Według informatorów gazety, do centrali nowego Biura nie poszli uważani za jednych z najlepszych w branży IT policjanci z Opola czy Kielc.

Podkom. Marcin Zagórski z CBZC zaznacza, że proces doboru policjantów do struktur CBZC przebiegał zgodnie z przyjętą zasadą, że tylko osoby posiadające odpowiednią wiedzę i doświadczenie w zwalczaniu cyberprzestępczości oraz ci którzy zdali test wiedzy mogą pełnić dalszą służbę w nowym Biurze.

„Spośród 328 funkcjonariuszy dotychczas pełniących służbę w pionie zwalczania cyberprzestępczości tylko sześciu nie złożyło aplikacji do CBZC, a z tych którzy złożyli aplikację i przeszli pozytywnie rekrutację tylko pięciu nie zdecydowało się na dalszą służbę w nowym Biurze” – usłyszeliśmy w odpowiedzi na pytania CyberDefence24.pl.

W projekcie ustawy budżetowej na 2023 rok - przyjętej przez rząd - po raz pierwszy pojawia się nie tak dawno utworzone Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Na jego działalność w przyszłym roku ma zostać przeznaczonych nieco ponad 160 mln złotych.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze