Reklama

Armia i Służby

Seksualne wykorzystywanie dzieci. Cyberpolicja zatrzymała 44 osoby

Komendant CBZC nadinsp. Adam Cieślak w czasie konferencji
Komendant CBZC nadinsp. Adam Cieślak w czasie konferencji
Autor. Nikola Bochyńska/ CyberDefence24.pl

Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali 44 podejrzanych, dokonali 82 przeszukań, zabezpieczyli 350 nośników cyfrowych i namierzyli 15,5 tys. plików, które przedstawiały seksualne wykorzystanie dzieci. To efekt akcji, która została przeprowadzona z Europolem i prokuraturą - pierwszej, tak dużej od czasu uruchomienia nowego biura.

Reklama

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oficjalnie powstało 12 stycznia br. i na początku liczyło 33 osoby: 1 pełnomocnika i 32 pracowników cywilnych. Natomiast 12 lipca br. część funkcjonariuszy zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości zostało przesuniętych do CBZC po procesie weryfikacji ich umiejętności.

Reklama

Przypomnijmy, że jak informowaliśmy - CBZC liczy obecnie 351 funkcjonariuszy – którzy zajmują się walką z cyberprzestępczością.

Akcja przeciwko przestępcom seksualnym

Pod koniec sierpnia br. grupa policjantów z Biura zajęła się sprawą rozpowszechniania materiałów, które zawierały dowody na seksualne wykorzystanie dzieci. Celem działania funkcjonariuszy było zebranie, przygotowanie materiałów, zidentyfikowanie sprawców i przeprowadzenie czynności.

Reklama

Akcja trwała cztery dni i odbyła się w ostatnim tygodniu października br. na terenie 14 województw. 300 policjantów dokonało 82 przeszukań i zatrzymało 44 osoby w wieku od 18 do 66 lat.

Zabezpieczono 350 nośników danych; 15,5 tys. plików ze zdjęciami i filmami, które zawierały seksualne wykorzystanie dzieci – często nawet kilkuletnich lub w wieku niemowlęcym.

Materiał z akcji Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości
Materiał z akcji Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości
Autor. policja.pl/ CBZC

Część plików była zaszyfrowana, zatem ilość nielegalnych plików jeszcze wzrośnie. Materiały rozpowszechniano za pośrednictwem szyfrowanych komunikatorów oraz na zamkniętych grupach.

Czytaj też

44 zatrzymanych, zarzuty przestępstwa o podłożu seksualnym

Zarzuty postawiono wszystkim 44 osobom, tymczasowo aresztowano 9 osób. W związku z akcją udało się zapobiec dwóm kolejnym przestępstwom o podłożu seksualnym.

Jak podał Komendant CBZC nadinsp. Adam Cieślak, podczas przeszukania u jednego z podejrzanych zabezpieczono korespondencję, z której wynika, że chciał uzyskać zaufanie 10-letniego chłopca w celu jego późniejszego wykorzystania seksualnego. Wcześniej był już karany za przestępstwo, którego ofiarą był inny chłopiec. Natomiast w jednej ze spraw udało się zapobiec ciężkiemu przestępstwu kryminalnemu o podłożu seksualnym, czynności nadal trwają.

„To realizacja, nad którą pracowaliśmy intensywnie przez osiem tygodni, do której została wyznaczona specjalna grupa policjantów, posiadająca doświadczenie w takich sprawach. Policjanci bardzo ciężko pracowali analitycznie na początkowym etapie sprawy, dzięki czemu udało się zebrać materiały i zrealizować czynności operacyjne: ustalić i namierzyć sprawców bardzo ciężkich przestępstw o charakterze pedofilskim. Realizacja nie byłaby możliwa, gdyby nie współpraca międzynarodowa” – poinformował podczas konferencji na której byliśmy obecni nadinsp. Adam Cieślak.

Czynności operacyjne nadal trwają. „Nie zabraknie nam ani sił, ani determinacji, aby takie sprawy realizować. Bez wątpienia będzie to jedno z ważniejszych zadań Biura, którym mogę kierować” – zadeklarował Komendant CBZC.

Funkcjonariusze w ramach tej akcji współpracowali z Departamentem ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej, prokuraturami okręgowymi, Europolem, Facebookiem i Google oraz z National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC).

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze (1)

  1. makivara

    z taką polityką kadrową CBZC daleko nie zajedzie... ten sam grajdoł co w innych jednostkach. miernoty na stanowiskach kierowniczych, a wyróżniające się jednostki wiedzą i umiejętnościami jednostki odchodzą bo nie mają ochoty pracować w mobbingu i absurdalnych dyżurach telefonicznych za damski... Jak tam idzie wypłacanie dodatków stworzonych dla cyber ? W Policji po staremu.

Reklama