Reklama

Armia i Służby

Rosyjskie specsłużby w Ukrainie. Zatrzymano agentów Putina i kolaborantów

operacja sbu
Funkcjonariusze SBU podczas zatrzymania podejrzanego w ramach najnowszej operacji.
Fot. SBU/ssu.gov.ua

Ukraińskie służby zdemaskowały rosyjskich agentów oraz osoby współpracujące z siłami Putina. Udało się rozbić m.in. siatkę prowadzącą operację w mediach społecznościowych oraz zatrzymać mężczyznę, który przekazywał tajne informacje o obronie kraju okupantowi.

Jak informuje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), od początku rosyjskiej inwazji przeprowadzono ponad tysiąc postępowań karnych dotyczących zdrady państwa lub kolaboracji. 

Przykładowo, w Kijowie zakończono właśnie przedprocesowe śledztwo w sprawie rosyjskiego agenta, który zbierał informacje wywiadowcze na temat obrony ukraińskiej stolicy i rozmieszczenia jednostek wojskowych. Mężczyzna został zatrzymany podczas próby przekazania okupantom tajnych informacji. 

Cyberspecjaliści SBU wraz ze śledczymi ustalili, że „zdrajca” został zwerbowany przez członka rosyjskich specsłużb do prowadzenia działań wywrotowych w Ukrainie. Ponadto, zatrzymany publicznie nawoływał do wstąpienia w szeregi sił Putina i usprawiedliwiał ich działania.

SBU informuje, że do sądu trafił już akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu. Grozi mu dożywocie. 

Czytaj też

Prorosyjskie hasła

Co więcej, ukraiński kontrwywiad zdemaskował w Kijowie osobę, która rozpowszechniała wśród robotników jednej z fabryk hasła popierające inwazję i usprawiedliwiające agresję Rosji. 

Została ona natychmiast zwolniona z firmy i powiadomiono ją, że jest podejrzana o popełnienie przestępstwa. Obecnie wymiar sprawiedliwości rozpatruje wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci aresztu. 

Czytaj też

Agenci w internecie

W Odessie Służba robiła sieć rosyjskich agentów działających w cyberprzestrzeni. Mowa o 5 osobach, które prowadziły operacje w mediach społecznościowych. Za ich pośrednictwem rozpowszechniały publikacje kwestionujące zbrodnie wojenne popełniane przez Rosjan.   

Podczas przeszukania ich domów znaleziono sprzęt komputerowy oraz inne mobilne urządzenia. Znajdowały się na nich dowody potwierdzające prowadzenie działalności wywrotowej w Ukrainie. 

Czytaj też

Kolaborant w obwodzie ługańskim

Warto także odnotować, że w obwodzie ługańskim SBU zdemaskowała kolaboranta, którym okazał się być szef jednego z największych państwowych gospodarstw rolnych na wschodzie Ukrainy. 

Jak wskazuje służba, w ramach współpracy z wrogiem przekazywał Ługańskiej Republice Ludowej (nazywanej przez Ukraińców organizacją terrorystyczną) produkty (m.in. zboże) oraz mienie (udostępniał np. zabytkowe budowle wpisane do Jednolitego Rejestru Dziedzictwa Kulturowego Ukrainy). 

W zamian kolaborant miał utrzymać swoją pozycję szefa gospodarstwa po zajęciu regionu przez Rosjan. Obecnie podjęto czynności, aby go aresztować i postawić przed sądem.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze