Reklama

Armia i Służby

komputer

„Potężna farma botów” w Ukrainie. Narzędzie specsłużb Putina

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy rozbiła liczącą milion kont farmę botów, z której korzystały rosyjskie służby specjalne. Zarządzano nią za pomocą specjalnie stworzonego oprogramowania. 

Reklama

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wskazuje, że rozbiła zorganizowaną grupę, która stworzyła „potężną farmę botów”, służącą do atakowania i dyskredytowania władz w Kijowie oraz destabilizowania sytuacji społeczno-politycznej w kraju. 

Reklama

„Sprawcy na masową skalę rozpowszechniali dezinformację za pomocą internetu” – podkreśla SBU. Dodaje, że fake newsy dotyczyły m.in. działań najwyższego kierownictwa wojskowego oraz politycznego w Ukrainie.

Czytaj też

Narzędzie specsłużb Putina

Według Służby, zdolności farmy botów wykorzystywały rosyjskie służby specjalne. W jakim celu? Wskazano na m.in. rozpowszechnianie fałszywych informacji na temat sytuacji na frontach. 

Reklama

W ostatnim czasie aktywność w sieci skupiała się na np. rzekomym konflikcie w ramach Sił Zbrojnych Ukrainy czy dyskredytowaniu żony prezydenta Zełenskiego. 

Czytaj też

„Potężna farma” nie tylko z nazwy

SBU mówi o „potężnej farmie”, wskazując na jej skalę. Dezinformacja była propagowana przez milion botów

Sprawcy stworzyli także grupy w mediach społecznościowych, które zgromadziły łącznie 400 tys. użytkowników

Obecnie front informacyjny jest tak samo ważny, jak operacje wojskowe. Rosja zdaje sobie z tego sprawę, dlatego wykorzystuje swoje potężne siły w podzielenie ukraińskiego społeczeństwa.
Wasyl Małyuk, szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy

Czytaj też

Rosjanin z Kijowa

W ramach operacji służb zdemaskowano przywódcę grupy. Był nim obywatel Rosji, który mieszkał w Kijowie i określał siebie jako „ekspert polityczny”. 

Śledztwo miało wykazać, że mężczyzna zorganizował „działalność informacyjno-dywersyjną na zlecenie jednej z krajowych sił policyjnych”. W tym celu stworzył specjalne oprogramowanie, służące do zarządzania „nieograniczoną liczbą anonimowych kont w najpopularniejszych sieciach społecznościowych”. 

Czytaj też

Akcja służb

Aby ukryć wrogą aktywność, sprawcy rozmieścili sprzęt w różnych ukraińskich miastach: Kijowie, Charkowie i Winnicy.

W trakcie przeszukań funkcjonariusze zajęli infrastrukturę, która zapewniała działanie farmy botów, a także 5 tys. kart SIM oraz 200 urządzeń do zmiany adresów IP i obchodzenia blokad internetowych.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama